Prawie 60% Wielkopolan uważa, że sytuacja regionu poprawi się, gdy Polska przystąpi do Unii Europejskiej. Równie optymistycznie - po wejściu do Unii - widzą oni przyszłość swoją i swoich rodzin. Źródłem takich opinii i postaw jest m.in. pozytywna ocena możliwości zmian w dziedzinie ochrony środowiska, wypoczynku i podróżowania oraz kształcenia.



Fot. archiwum Abrys. Wielkopolanie obawiają się m.in. wykupu ziemi przez obcy kapitał i upadku gospodarstw rolnych.

Przeprowadzone w marcu br. badania socjologiczne (Instytut Socjologii UAM) pokazały, iż mieszkańcy Wielkopolski wiążą z Unią Europejską plany i nadzieje. Analizowano wiedzę i orientację respondentów dotyczącą procesu integracji Polski z UE oraz zbliżającego się referendum. Ponadto badano opinie i postawy Wielkopolan na temat nadchodzących zmian społecznych i gospodarczych oraz związane z tym obawy.

Wiem, że nic nie wiem

Pomimo niezbyt udanej kampanii informacyjnej prowadzonej w mediach, ponad 90% badanych zadeklarowało, iż słyszało lub wie coś na temat UE i procesu integracji. Równie spektakularna jest znajomość kwestii referendum - aż 96,2% ankietowanych wie lub słyszało o tym wydarzeniu. Gorzej wypada poziom faktycznego zainteresowania przebiegiem procesów integracyjnych. Niemal 50% badanych wyraziło swoje zainteresowanie dotychczasową dzi...