Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała ostatnio (w czerwcu, październiku i listopadzie 2011 r.) kilka raportów na temat ochrony powietrza w Europie, których tematyka oscylowała głównie wokół emisji gazów cieplarnianych, kosztów zanieczyszczeń powietrza z zakładów przemysłowych i stężenia ozonu w atmosferze.
Pierwszy z nich1 omawia emisję gazów cieplarnianych (greenhouse gas – GHG) na terenie Europy w latach 1990-2008. W tym okresie sumaryczna emisja w Unii Europejskiej spadła o 11% w porównaniu z poziomem z 1990 r. i wyniosła niecałe 5 mld ton GHG (w przeliczeniu na CO2).
Należy podkreślić, że największa redukcja emisji nastąpiła w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w większości krajów „starej” Unii. Natomiast na południu Europy – w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech i Portugalii – emisja wzrosła. Dane z raportu1 dowodzą, iż pogląd, jakoby wzrost gospodarczy (PKB) nieuchronnie prowadził do wzrostu emisji GHG, jest nieprawdziwy. W Unii w okresie 1990-2008 PKB wzrósł o 44%, a średnia emisja GHG spadła.
Raport1 opisuje emisję GHG w poszczególnych sektorach gospodarki i poszukuje czynników odpowiedzialnych za – korzystne lub niekorzystne – zmiany w poziomie emisji. W trzech poniżej zamieszczonych ustępach (transport, rolnictwo i produkcja ...