Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko jest zagadnieniem szczególnie ważnym ze względu na powszechność tego zjawiska, ilość emitowanych zanieczyszczeń i zasięg oddziaływania, a także ich wpływ na pozostałe elementy środowiska. Jednym z podstawowych instrumentów umożliwiających poprawę jakości powietrza jest system monitoringu, dostarczający wiarygodnych informacji na temat jego stanu oraz zachodzących w nim zmian.

W Polsce system taki został utworzony w 1991 r. jako Państwowy Monitoring Środowiska (PMŚ), a jego koordynatorem jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zadania oraz cele realizowane w ramach PMŚ są szeroko przedstawione na stronach internetowych tego organu (www.gios.gov.pl).
PMŚ gromadzi, przetwarza i udostępnia ogromną ilość wyników pomiarowych dotyczących stanu wody, powietrza i gleby. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji administracja samorządowa i rządowa zarządza środowiskiem przy użyciu odpowiednich instrumentów prawnych. Są one związane m.in. z postępowaniem w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, pozwoleniami na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii, programami i planami ochrony środowiska jako całości oraz planami zagospodarowania przestrzennego.
 
Wszystkie dane z PMŚ są udostępniane także społeczeństwu – na mocy Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i je...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?