Opublikowane na stronach Ministerstwa Środowiska projekty aktów wykonawczych, mających uporządkować wymogi dotyczące gospodarki odpadami w Polsce, budzą w branży komunalnej sporo kontrowersji. Najwięcej słów krytyki pada pod adresem projektu rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (MBP). Nic zatem dziwnego, że poproszone o komentarz osoby w największym stopniu skupiły się właśnie na tym projekcie. Nie brakuje jednak uwag również do propozycji przepisów w zakresie poziomów ograniczenia masy bioodpadów na składowiskach czy dotyczących poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami. Zapytaliśmy, czy przywołane projekty korespondują z innymi obowiązującymi przepisami, stanowiąc jedną, przejrzystą całość, dzięki której nowy system gospodarowania odpadami w Polsce, dziś nazywany „rewolucją”, będzie mógł zaistnieć i poprawnie funkcjonować?

Marek Kundegórski, ekspert firmy Grontmij
Projekty nowych rozporządzeń precyzują warunki wypełniania najważniejszych zobowiązań wynikających z przepisów UE w odniesieniu do gospodarki odpadami komunalnymi.
Rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych definiuje wymagania technologiczne dla procesu MBP oraz określa wymogi, jakie są warunkiem uznania...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?