Z uwagi na rozpoczęte przez państwa członkowskie UE wdrażanie dyrektyw w sprawie wychwytywania i geologicznego składowania dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage,CCS) oraz dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promocji OZE, Europejska Rada Energii Geotermalnej (EGEC), przedstawiła swoje stanowisko, gdyż dostrzegła sprzeczność zapisów w tych dokumentach.
 
EGEC reprezentuje przemysł geotermalny. Wyrażone stanowisko oparte jest na wiedzy swoich członków w zakresie geologii i hydrogeologii, pracujących w instytucjach i firmach zajmujących się geotermią, a niekiedy także technologią CCS.
EGEC uważa, że technologia CCS jest rozwiązaniem w ramach złagodzenia zmian klimatycznych w krótkim i średnim okresie poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez europejski rynek energetyczny. Może być stosowana zwłaszcza wtedy, jeżeli nie istnieją rozwiązania alternatywne, np. w przypadku energochłonnych gałęzi przemysłu (stalowy, cementowy, szklarski itd.).
Jako składowiska CO2 powinno się wykorzystywać przede wszystkim tereny podmorskie, gdzie tylko będzie taka możliwość.
Dwutlenek węgla musi być przechowywany w bezpiecznych warunkach, pod nieprzepuszczalną pokrywą w celu uniknięcia jego migracji.
 
Konieczna współpraca
Współpraca w dziedzinie badań powinna rozpocząć się natychmiast, zwłaszcza między obydwoma społecznościami: geotermalną i CCS (oraz w sektorze ropy i gazu odnośnie niektórych tematów), w zakresie wspólnych obszarów zainteresowania. Celem współdziałania powinno być zmniejszenie kosztów i rozwiązanie następujących kwestii ochrony środowiska:
  • stymulacji wierceń i oceny zbiorników, modelowania 3D i 4D, głębokiego mapowania geologicznego (1-5 km),
  • utworzenia funduszu na pokrycie ryzyka związanego z wierceniami,
  • monitorowania mikrosejsmiczności,
  • program badań powinien zostać ukierunkowany na trwałe związanie CO2 w formie kalcytu w skałach bazaltowych,
  • program badań należy rozpocząć od zagadnień bezpiecznego wykorzystania CO2 jako nośnika ciepła w systemach geotermalnych takich jak EGS.
EGEC proponuje zatem, aby projekty dotyczące CCS były finansowane przez Europejski Plan Naprawy Gospodarki (ok. 1,050 mln dol.), zaś NER300 musi udostępnić wyniki badań nad wydobyciem i przechowywaniem CO2 opinii publicznej.
Zezwolenia na prowadzenie poszukiwań dla CCS muszą być udzielane na ściśle określony obszar oraz na określony okres czasu. Obszar i czas trwania licencji powinny być odpowiednie do wielkości i rodzaju projektu, jak jest to przyjęte w przemyśle naftowym i gazowym.
Należy oceniać potencjał „głębokiej geotermii” na obszarze Europy ze szczególnym naciskiem na wspomagane systemy geotermalne (ang. enhanced geothermal systems, EGS).
 
 Apel EGEC
 Europejska Rada wzywa władze do wykonania podziemnych planów zagospodarowania przestrzennego w celu optymalizacji podziału zasobów przestrzennych pomiędzy energią geotermalną, składowaniem dwutlenku węgla i innymi możliwymi inicjatywami gospodarczymi, co pozwoli zmaksymalizować korzyści dla społeczeństwa.
Wykorzystanie tych samych głębokich warstw wodonośnych i tych samych basenów sedymentacyjnych może doprowadzić do konfliktu interesów pomiędzy unieszkodliwianiem CO2 a projektami geotermalnymi.
Energia geotermalna może być również wydobywana ze skał poniżej potencjalnych głębokości unieszkodliwiania CO2, a badania są konieczne do ustalenia, czy wykorzystanie energii geotermalnej z głębokości poniżej strefy depozycji CO2 jest w ogóle możliwe.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla zasadniczo stanowi technologię pomostową, a energia geotermalna reprezentuje zrównoważone źródła energii i sprawdzone technologie.
Strefy, które mogą być wykorzystane w sposób podwójny, winny być jasno określone, przy czym priorytetowym ich wykorzystaniem powinna być geotermia.
EGEC przewiduje, że nastąpi ważny krok w rozwoju energii geotermalnej w przyszłości, zwłaszcza po 2030 r., kiedy EGS będzie powszechnie stosowaną technologią.
Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, który jest rozwiązaniem długoterminowym, nie może być ograniczany przez technologię CCS, mającą charakter tymczasowy.
 
Stanowisko PSG
Zatłaczanie i podziemne magazynowanie dwutlenku węgla może spowodować negatywne skutki dla wód podziemnych (pitnych, leczniczych, geotermalnych i przemysłowych), posiadających wręcz strategiczne znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki i zrównoważonego rozwoju na obszarach, gdzie występują formacje zawierające zasoby takich wód, a które są już wskazywane i brane pod uwagę jako struktury wgłębne do zatłaczania dwutlenku węgla. Działania te mogą prowadzić do niszczenia zasobów naturalnych – złóż i formacji perspektywicznych w celu zatłoczenia odpadu – a także do zablokowania obszarów i formacji dobrze rokujących ze względu na wody podziemne dla potrzeb sekwestracji CO2. Jest to kwestia wyboru strategii i priorytetów w zakresie gospodarowania zasobami wód podziemnych oraz rozwoju energetyki odnawialnej/geotermalnej z jednej strony, a zatłaczania odpadu z drugiej strony.
Należy zaznaczyć, że koncepcja sekwestracji jest dopiero rozwijana. Mało poznane są jej mechanizmy i długofalowe skutki w przeciwieństwie do zaawansowanej wiedzy i doświadczenia w zakresie eksploatacji i wykorzystania energii geotermalnej oraz jej wpływu na środowisko.
Przedstawione stanowisko Europejskiej Rady Energii Geotermalnej w sprawie wychwytywania i podziemnego magazynowania dwutlenku węgla jest podzielane przez Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne.
 
* Stanowisko EGCE tłumaczone na język polski przez Annę Chmurzyńską opracowała Urszula Wojciechowska