Choć jesienią panują chłód i szarzyzna, program edukacji ekologicznej „Klimatolubne Przedszkolaki”, organizowany przez Ministerstwo Środowiska w partnerstwie z Fundacją Nasza Ziemia, realizowany jest w gorącej atmosferze, a wszystkie zaangażowane w przedsięwzięcie strony emanują pozytywną energią. To właśnie w listopadzie nastąpi kumulacja działań w ramach projektu – szkolenia stacjonarne dla nauczycieli przedszkolnych, uruchomienie kursu internetowego na stronie www.klimatolubneprzedszkolaki.pl oraz zajęcia pokazowe w wybranych przedszkolach.
Zajęcia pokazowe to unikalna możliwość zaproszenia do przedszkola profesjonalnych trenerów edukacji ekologicznej Fundacji Nasza Ziemia, którzy poprowadzą cykl spotkań z grupą dzieci pięcioletnich, do których skierowany jest program. Zajęcia są dla przedszkoli bezpłatne. W każdej zgłaszającej się placówce odbędą się trzy „lekcje” na podstawie różnych scenariuszy, tematycznie ze sobą powiązanych i realizowanych po kolei dla tej samej grupy dzieci.
Scenariusze zostały opracowane specjalnie z myślą o małych dzieciach, a metody i formy oddziaływań są zróżnicowane, aby zajęcia były atrakcyjne, a założone cele, czyli wzbudzenie u najmłodszych poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją, osiągnięte.
I tak w ramach zajęć pt. „Klimatyczne ABC, każde dziecko o tym wie!” pięciolatki dowiedzą się, czym się różni pogoda od klimatu, dlaczego klimat się ociepla i jakie są tego konsekwencje dla człowieka i zwierząt.
Z kolei zajęcia pt. „Gdy energię oszczędzamy, o środowisko i klimat dbamy!” przekazują przedszkolakom wiedzę o wpływie intensywnego korzystania z energii na klimat oraz uczą, jak na co dzień ograniczać zużycie prądu i ciepła. Podczas tych zajęć dzieci przekonają się, że energię można również produkować w sposób ekologiczny, wykorzystując źródła nieodnawialne, takie jak słońce i wiatr.
Ostatnie zajęcia z cyklu, pt. „Kto oszczędza wodę, od klimatu dostanie nagrodę!”, zwracają uwagę na zjawisko kurczenia się zasobów wodnych powodowane podnoszeniem się temperatury globalnej oraz nieodpowiednią gospodarką człowieka. Mali uczestnicy ćwiczeń poznają odpowiedzi na pytania, co to jest deszczówka i jak w prosty sposób oszczędzać wodę.
Z zajęć pokazowych prowadzonych przez trenerów Fundacji Nasza Ziemia, po uprzednim zgłoszeniu się, będą mogły skorzystać placówki przedszkolne z województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego. Przedszkola z innych części Polski zachęcamy do odwiedzenia strony www programu, pobrania scenariuszy zajęć oraz zapoznania się z filmami instruktażowymi na temat działań pilotażowych, a następnie zrealizowania „zielonych lekcji” w swojej placówce. Na stronie internetowej dostępne są też materiały pomocnicze, potrzebne do przeprowadzenia zajęć.
Chętne placówki z wymienionych województw mogą zgłaszać się za pomocą formularzu zamieszczonego na stronie programu: www.klimatolubneprzedszkolaki.pl.