Pod koniec grudnia ub.r. Komisja Europejska ogłosiła nową strategię w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu. Jej celem jest wykształcenie w europejskim społeczeństwie nawyku recyklingu.

Jest to jedna z siedmiu strategii „tematycznych” przewidzianych w ramach 6. Programu Ramowego na rzecz ochrony środowiska na lata 2002-2012, ściśle związana z inną, zaproponowaną w tym samym czasie, strategią na temat zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
Sektor gospodarki odpadami i recyklingu wykazuje stałą tendencję wzrostową – obroty w tym sektorze przekraczają aktualnie ponad 100 mld euro w 25 krajach UE, tworząc miejsca pracy dla 1,5 mln osób.
Obecnie przynajmniej 50% papieru i stali, 43% szkła oraz 40% metali nieżelaznych pochodzi z recyklingu. W ostatnich 30 latach w UE dokonał się znaczny postęp w gospodarce odpadami, ale mimo to odpady pozostają wielkim problemem i ich ilość stale wzrasta. Prawo z zakresu gospodarki odpadami w krajach Unii jest często nieprzestrzegane, źle interpretowane i nieprawidłowo wdrażane. Z tego powodu Komisja Europejska zaproponowała nową strategię odpadową. Pierwszym zadaniem Komisji będzie rewizja ramowej dyrektywy Rady 75/442/EWG w sprawie odpadów.


Sposób unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Europie według statystyk i różnice pomiędzy Państwami Członkowskimi...