Fundacja Nasza Ziemia we wrześniu ubiegłego roku ogłosiła konkurs grantowy, którego celem było zainicjowanie działań edukacyjnych wspierających gospodarkę odpadami, w tym szczególnie selektywną zbiórkę i recykling. Do konkursu zgłoszono 241 projektów, głównie ze szkół.

Konkurs grantowy jest częścią I edycji Programu Publicznej Edukacji Ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami, realizowanego przez Koalicję Edukacji Ekologicznej. Znaczna część aplikacji była do siebie podobna, szczególnie pod względem metodologii przy planowaniu działań i rozwiązań w projektach. W większości aplikacji dało się zauważyć brak doświadczenia w tworzeniu wniosków. Wynika z tego, iż nauczycielom i „pozarządowcom” potrzebne są szkolenia w tym zakresie i kolejne konkursy, aby mogli szlifować swoje umiejętności.
Należy jednak uczciwie stwierdzić, że – biorąc pod uwagę fakt, iż jest to debiut znacznej większości wnioskujących – aplikacje są na wysokim poziomie. A przecież w konkursie były trudne zadania do wykonania: zaplanowanie skomplikowanych działań, skoordynowanie wielu wątków, dokonanie analizy stanu aktualnego itd.
Prawie 100% wniosków spełniło wymagania formalne i merytoryczne, w tym najważniejsze: uwaga skupiona była na gospodarce odpadami oraz uwzględnieniu lokalnych potrzeb w tym zakresie.

Laureaci
Najwięcej projektów dotyczyło działań na poziomie miejscowym lub gminnym czy też jej części, ale były też projekty o zasięgu...