Pelety odgrywają coraz większa rolę w wytwarzaniu ciepła. Produkcja i wykorzystanie pelet wzrastają bardzo dynamicznie. Jednocześnie brakuje danych o tym młodym i ciągle powiększającym się o nowych uczestników rynku.

Projekt „PELLET@LAS” (Programu Intelligent Energy Europe – IEE) wykreowała Komisja Europejska w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy. Uczestniczy w nim 12 krajów reprezentowanych przez 12 jednostek organizacyjnych na które składa się: osiem agencji energetycznych, dwa uniwersytety , jeden instytut naukowy i stowarzyszenie.
Celem projektu jest pozyskiwanie i udostępnianie wiedzy na temat produkcji, obrotu i wykorzystania pelet w 27 krajach Unii Europejskiej i dwóch niezrzeszonych.
Dostępność danych o wielkości produkcji, miejscach lokalizacji producentów i składów dystrybucyjnych, a także informacji o poziomach cen w poszczególnych miejscach w Europie ułatwi producentom podejmowanie decyzji o wielkości produkcji i kierunkach zaopatrzenia, a użytkownikom o inwestycjach w nowe instalacje grzewcze.
Ideą projektu jest pozyskanie do współpracy wszystkich znaczących uczestników rynku pelet, którzy w zamian za udostępnienie swoich informacji dotyczących wielkości produkcji, sposobów i kierunków dystrybucji oraz przedziałów cen uzyskają dostęp do danych całego rynku europejskiego oraz bazy adresowej europejskich firm z branży pelet, co ułatwi nawiązywanie kontaktów i przyczyni się do rozwoju rynku. Za zgodą współpracujących przedsiębiorstw opublikowane będą udostępnione dane zbiorcze.
W ramach Projektu wydawany jest Biuletyn Informacyjny Projektu „PELLETS@LAS”.
W pierwszym wydanym Biuletynie redakcja powitała uczestników programu następującymi słowami:
„Miło nam powitać Czytelników pierwszego Biuletynu Informacyjnego Projektu PELLETS@LAS. Biuletyn będzie przesyłany w formie elektronicznej co sześć miesięcy, informując instytucje i przedsiębiorstwa zainteresowane peletami o postępach w realizacji projektu oraz o aktualnej sytuacji na rynku pelet w 27 krajach UE. Planuje się wydanie w sumie sześciu biuletynów. Aby zostać jego odbiorcą należy zarejestrować się online na stronie internetowej projektu (www.pelletcenter.info).”

Cel ogólny projektu
Ogólnym celem projektu „PELLETS@LAS” jest rozwijanie i promowanie przejrzystości europejskiego rynku paliwa z pelet. Działania te mają na celu ułatwienie obrotu peletami i likwidację barier rynkowych, głównie luk informacyjnych oraz „wąskich gardeł”, nadwyżek produkcyjnych i niejasności w zarządzaniu systemem zapewnienia jakości. Ponadto projekt przyczyni się do wdrożenia przyszłych unijnych uregulowań prawnych, co jest obecnie utrudniane przez brak znajomości rynku i kształtowanie go w oparciu raczej o nastroje uczestników niż o koszty.
Zagwarantowanie wszystkim podmiotom z sektora pelet w Europie szczegółowych danych na ich temat (aktualne ceny, dostępne ilości, normy jakościowe itp.) pozwoli w dużym stopniu przezwyciężyć istniejące bariery rynkowe. Stała dostępność tych informacji w aktualizowanym na bieżąco Europejskim Atlasie Pelet zmniejszy przeszkody związane z handlem, wpłynie korzystnie na wzrost udziału w rynku i w efekcie zwiększy wykorzystanie energetyczne pelet. Co więcej, w oparciu o te uaktualniane i wiarygodne źródło informacji można będzie w szybki sposób opracować wytyczne i „mapy drogowe” jako narzędzia wspomagające proces decyzyjny. Oprócz tego studia wykonalności wdrożenia inwestycji dotyczących pelet z mieszanek biomasy (Mixed Biomass Pellet – MBP) przyczynią się do promowania rynku pelet, będącego obecnie w stadium początkowym.
Projekt zakłada nawiązanie ścisłej współpracy z obecnie realizowanymi lub zakończonymi projektami IEE, takimi jak ELVA, EUBIONET II, PROPELLETS, Energy 4 Cohesion, Pellets for Europe oraz działającą w Internecie platformą obrotu biopaliwami BioXchange. Wykraczając poza zakres tych działań, Projekt PELLETS@LAS obejmuje całość rynku europejskiego i koncentruje się na wszystkich rodzajach pelet jako paliwa.

Opis działań i oczekiwane rezultaty
Istotą planowanych działań jest gromadzenie danych i informacji od producentów, firm handlowych i odbiorców pelet produkowanych z drzewa lub z mieszanek biomasy (MBP) we wszystkich 27 (plus Norwegia i Szwajcaria) krajach UE. Opracowywana jest spójna metodologia zbierania danych. Aktualizacja informacji prowadzona będzie kwartalnie i obejmie zarówno bieżące dla danego regionu ceny, dostępne ilości i normy jakościowe, lokalizację uczestników rynku, jak i określenie możliwych rozwiązań logistycznych. Ponadto badane są również perspektywy importu pelet spoza obszaru UE. Podczas zbierania danych stworzony zostanie system ich szybkiego monitoringu w celu zapewnienia ciągłości procesu gromadzenia informacji, nawet po zakończeniu działania projektu. Aby wspierać wykorzystanie MBP w czterech krajach (w Polsce, Republice Słowacji, Grecji i Niemczech) opracowane będą wstępne studia wykonalności – dotyczące produkcji, wsparcia logistycznego i spalania MBP. Zebrane dane ulegną upowszechnieniu poprzez platformę internetową Europejskiego Centrum Pelet, zawierającą graficzne interfejsy i dzięki temu funkcjonującą jako Europejski Atlas Pelet. Dalszymi narzędziami służącymi promocji pelet będą regularne biuletyny informacyjne, seminarium na zakończenie projektu, broszura informacyjna, kilkanaście linii informacji telefonicznej, konferencje oraz informacje prasowe.
Ambicją twórców programu jest również napisanie podręcznika w pięciu językach europejskich (po angielsku, francusku, włosku, polsku i duńsku), przedstawiającego ogólne informacje na temat wykorzystania pelet.

Uczestnicy
W Projekcie uczestnicza następujące podmioty: WIP Renewable Energies (Niemcy), FORCE Technology (Dania), Holzforschung (Austria), Utrecht University (Holandia), EUBIA (Belgia), LETEK (Estonia), GEONARDO (Węgry), ETA-Renewable Energies (Włochy), ADEME (Francja), Agricultural University of Athens (Grecja), National Energy Foundation (Wielka Brytania) oraz Bałtycka Agencja Poszanowania Energii (Polska).

dr inż. Edmund Wach
Bałtycka Agencja Poszanowania Energii