Europejskie OSP – doświadczenia w promowaniu OZE
Od grudnia 2008 r. PSE Operator jest członkiem Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ang. European Network of Transmission System Operators for Electricity – ENTSO-E).
Sieć zastąpiła organizacje operatorskie UCTE i ETSO oraz stowarzyszenia regionalne, a jej utworzenie poprzedziło uchwalenie trzeciego pakietu liberalizacyjnego.
ENTSO-E od początku swojej działalności aktywnie reprezentuje 41 europejskich OSP w kontaktach z Komisją Europejską i organizacjami regulatorów. Ustawicznie potwierdza swoją silną pozycję wśród głównych uczestników procesu stanowienia europejskiego rynku energii oraz planowania rozwoju paneuropejskiej sieci przesyłowej.
Struktura ENTSO-E
Od marca br. ENTSO-E funkcjonuje i realizuje przypisane zadania bezpośrednio na podstawie legislacji Unii Europejskiej: dyrektywy Nr 2009/72/WE i rozporządzenia nr 714/2009, zaś członkostwo w niej jest obligatoryjne. Władzę w ENTSO-E sprawuje Walne Zgromadzenie, natomiast działaniami organizacji kieruje Zarząd. Przedstawicielem PSE Operator w Walnym Zgromadzeniu ENTSO-E jest prezes Zarządu PSE Operator – Henryk Majchrzak, natomiast wiceprezesem europejskiego Zarządu ENTSO-E – doradca Zarządu PSE Operator – Małgorzata Plucińska-Klawe.
Najwyższą strukturę roboczą ENTSO-E tworzą komitety: rozwoju systemu, rynku, pracy systemu oraz badań i rozwoju. W działaniach wspiera je grupa do spraw prawa i regulacji. W skład komitetów wchodzą grupy robocze, realizujące zadania o charakterze paneuropejskim oraz grupy regionalne, które odpowiadają za zadania właściwe dla poszczególnych regionów. Działania i struktura komitetu rozwoju odpowiadają zasadniczo potrzebom związanym z zadaniami wyspecyfikowanymi w trzecim pakiecie liberalizacyjnym oraz rosnącemu zainteresowaniu KE w zakresie potwierdzenia możliwości realizacji zamierzeń formułowanych w Energetycznym Pakiecie Infrastrukturalnym.
Prace komitetu rynku w dużej mierze determinowane są przez wyzwania związane
z wdrożeniem docelowego modelu rynku energii UE do 2014 r., natomiast struktury oraz działania w ramach komitetu pracy systemu odzwierciedlają specyfikę poszczególnych stref synchronicznych: obszaru UCTE, Nordel czy krajów bałtyckich. Każdy z komitetów w ramach realizowanych zadań reaguje na aktualne kierunki rozwoju polityki UE w obszarze energii.
z wdrożeniem docelowego modelu rynku energii UE do 2014 r., natomiast struktury oraz działania w ramach komitetu pracy systemu odzwierciedlają specyfikę poszczególnych stref synchronicznych: obszaru UCTE, Nordel czy krajów bałtyckich. Każdy z komitetów w ramach realizowanych zadań reaguje na aktualne kierunki rozwoju polityki UE w obszarze energii.
OZE w planach rozwoju sieci
Wymiarując potrzeby rozwojowe systemu na skalę europejską, OSP przygotowujący kolejną edycję Europejskiego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej jako odrębny scenariusz rozpatrują realizację przez państwa członkowskie celu UE do 2020 r., ujętego w Krajowych Planach Działań w zakresie rozwoju OZE.
Wychodząc naprzeciw Inicjatywie na rzecz Sieci Offshore Krajów Morza Północnego, ENTSO-E opracowało koncepcję zintegrowanej sieci offshore w tym regionie (wobec koncepcji przedłużenia sieci promieniowych członków Inicjatywy) i podjęło próbę zwymiarowania dodatkowych korzyści z niej płynących, biorąc pod uwagę planowany wzrost integracji generacji wiatrowej na lądzie do 2030 r.
W tym kontekście identyfikowano również rynkowy wymiar generacji offsshore: zachęty dla inwestorów, strefy cenowe oraz zagadnienia związane z bilansowaniem. Rynkowe aspekty rosnącej integracji OZE, jako przesłanki dla efektywnego ich rozwoju, zostały poddane szczególnemu oglądowi i analizie w odniesieniu do: stosowanych mechanizmów wsparcia, uczestnictwa generacji z OZE w świadczeniu usług systemowych, realizacji rozliczeń za niezbilansowanie, możliwości rozwoju rynku intraday.
Wyniki prowadzonych prac i wnioski z nich płynące znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno w kierunkach działań i rozwiązaniach na rynku forward, day ahead i intraday, jak i w zapisach kodeksów sieci. Obecnie nastąpiła intensyfikacja prac nad kodeksem sieci w zakresie alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami.
ENTSO-E zamierza również zbadać możliwości wdrożenia w perspektywie długoterminowej (2050 r.) scenariusza generacji w UE opartej w 100% na OZE, co ma zostać zrealizowane w ramach studium na rzecz opracowania koncepcji wdrożenia autostrad elektroenergetycznych. Majowe Europejskie Forum Regulacji we Florencji zatwierdziło koncepcję Modułowego Planu Rozwoju w zakresie europejskiej sieci autostrad elektroenergetycznych.
PSE Operator aktywnie wspiera i uczestniczy w działaniach realizowanych z dużą intensywnością, zarówno na poziomie organów zarządzających, jak i struktur roboczych w ENTSO-E. Jesteśmy otwarci na nowe potrzeby i rozwiązania.
Będzie się można o tym przekonać we wrześniu br. podczas warsztatów organizowanych przez nas w związku z potrzebą przybliżenia rozwiązań zawartych w projekcie kodeksu sieci w zakresie przyłączeń wytwórców.
Do uczestnictwa w warsztatach już dzisiaj serdecznie zapraszam.
Tytuł i śródtytuły od redakcji