Prawo jest to zespół norm regulujących stosunki społeczne ustanowionych lub uznanych przez państwo i zabezpieczonych aparatem przymusu państwowego. Władza ustawodawcza to działalność państwa polegająca na stanowieniu prawa. Pojęcie władzy ustawodawczej stosowane jest także na określenie organów państwa, które powołane są do stanowienia prawa.

Władza ustawodawcza sprawowana jest zazwyczaj przez organ przedstawicielski powoływany w drodze wyborów. Nosi on różne nazwy (np. sejm, kongres, kortezy), powszechnie jednak określa się go jako parlament. W niektórych krajach parlament składa się z dwóch izb. Druga izba ma charakter weryfikujący prace pierwszej.
Można jednak na prawo popatrzeć inaczej i uznać, że prawo to produkt. Produkt, który można zakwalifikować jako gatunkowy lub jako pozagatunkowy, czyli bubel. Producentami prawa są w szczególności organa państwa i samorządów terytorialnych. Najważniejszym producentem na rynku prawa jest sejm wspierany przez komórkę kontroli jakości, czyli senat. Jak w każdej fabryce, są pracownicy zdolni i mniej zdolni, sumienni i leniwi, myślący naprawdę i tylko myślący, że myślą. Wielu z nich myśli o awansach, stąd w swoją działalność wpisali pokonywanie schodów kariery zawodowej. Większość to ludzie uczciwi, wszyscy wierzący głównie w siebie, w swoje niepowtarzalne zdolności i ogrom posiadanej wiedzy, którą należy dzielić się z resztą. Pracownicy tej fabryki są przekonani o swojej fachowości i nieomylności. Wiedzą lepiej,...