Fale zmian i rafy taryf
Jak wdrażać ambitne plany ochrony systemów wod-kan przed współczesnymi zagrożeniami albo też proekologicznej modernizacji infrastruktury, skoro nadal niepewne są fundamenty finansowania podstawowych usług wod-kan, czyli taryfy?
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” stara się oszacować możliwe skutki i efekty wdrożenia unijnych regulacji w odniesieniu do możliwości i kondycji branży wod-kan.
Miliardy złotych
Według naszych wyliczeń, koszt wdrożenia nowej unijnej dyrektywy ściekowej1 mieścić się będzie w przedziale 50-100 mld zł. Następny ważny dla branży wod-kan temat to przyszłe wdrażanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw (UC59). Celem projektu jest wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Izba aktywnie uczestniczy w pracach nad implementacją tej dyrektywy – na jej wdrożenie przeznaczyć trzeba będzie kolejne miliardy złotych.
Na tym jednak nie koniec, bo stoimy też w obliczu kolejnego wysiłku – również finansowego – który wiąże się z wdrażaniem dyrektywy NIS22, co wiąże się m.in. z zaliczeniem instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych do kategorii infrastruktury krytycznej. To z kolei generuje nowe koszty na jej ...