Odpady budowlane i rozbiórkowe po raz kolejny stały się przedmiotem zainteresowania ustawodawcy. Po wyłączeniu ich z zakresu odpadów komunalnych ustawodawca zaczął podejmować próby uregulowania zasad selektywnej zbiórki tych odpadów. 

Nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych zawiera Ustawa z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw1. Zaczęły one obowiązywać 1 stycznia 2025 r.

Nowe obowiązki

Nowela wprowadziła do ustawy o odpadach art. 101a, który nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek zapewnienia wysegregowania z wytworzonych przez siebie odpadów budowlanych i rozbiórkowych, których powstaniu nie mógł zapobiec, co najmniej: drewna, metali, szkła, tworzyw sztucznych, gipsu i odpadów mineralnych, w tym betonu, cegły, płytek i materiałów ceramicznych oraz kamieni. 

Segregacja ma na celu zapewnienie przydatności do przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub innego odzysku, a odstępstwo od tego obowiązku może nastąpić, jeżeli wysegregowanie nie jest technologicznie możliwe lub brak wysegregowania pozwala na przygotowanie do ponownego użycia, recykling lub inny odzysk.

Na tym kończy się prosta teoria, a zaczynają realne problemy. Są one zwi...