Fermentacja odpadów organicznych – alternatywa kompostowania
Szkodliwość odpadów organicznych unieszkodliwianych przez składowanie jest powszechnie znana a beztlenowy rozkład, powodujący powstawanie biogazu i nieprzyjemnych dla otoczenia odorów, żerowanie gryzoni i ptactwa, wreszcie szybkie zapełnianie składowiska – to jego efekty.
Określenie odpadów organicznych, jako tych zawierających węgiel organiczny, pozwala na zakwalifikowanie do nich bardzo szerokiej gamy odpadów zarówno powstających w gospodarstwach domowych, jak też w rolnictwie i przemyśle. Ilość tego rodzaju odpadów jest bardzo duża, stąd zamykane składowiska dostarczają nam „atrakcji” jeszcze przez wiele lat.
Lekarstwem na dolegliwości związane ze składowaniem odpadów organicznych jest odgazowywanie składowisk z biogazu w celu wypuszczenia go w powietrze albo spalenia w pochodni. Jednak bardziej rozsądny wydaje się odzysk odpadów organicznych przed ich składowaniem. Oznacza to selektywną zbiórkę odpadów organicznych oraz ich biologiczne przetwarzanie w sposób zorganizowany. Tak więc odpady te mogą być poddawane procesowi rozkładu tlenowego (kompostowanie) lub beztlenowego (fermentacja). Każdy z tych sposobów jest dobry, o ile przynosi określone, wymierne efekty.
Kompost czy biogaz?
Niezależnie od zastosowanej technologii kompostowania (reaktorowej czy pryzmowej) jakość produktu zależy od materiału przeznaczonego do kompostowania. Możliwość wykorzystania kompostu...