Finał tuż-tuż
W IX edycji Konkursu wpłynęło 309 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach, ale ostatecznie do Konkursu zakwalifikowano 275 z nich, w tym w kategorii „Szklana Statuetka” 52 zgłoszenia, w „Srebrnej Puszce” – 19, w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” – 46, w „Złotej Beli Makulatury” – 37, w „Zielonej Baterii” – 33, w „Zielonym Kontakcie” – 26, w „Edukacji Ekologicznej” – 36, w „Liderze Sortowni” – 17 oraz w nowej kategorii, „Rekordowy Karton” – dziewięć zgłoszeń.
W tym roku, mimo że okres rozliczeniowy konkursu był krótszy o dwa miesiące niż w latach ubiegłych (trwał od 1 września 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.), uczestnicy zebrali dużo więcej posegregowanych odpadów. Szczególnie duży wzrost można zauważyć w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego: w zeszłym roku zebrano 450 ton ZSEE, a w tej edycji – prawie 1,2 tys. tony. Poza tym wysegregowano ponad 28 tys. ton szkła, 169 ton puszek, 9 tys. ton tworzyw sztucznych, ponad 15 tys. ton makulatury, 180 ton baterii i 219 ton opakowań po płynnej żywności oraz 30 ton surowców wysortowanych w sortowniach. Łącznie zebrano selektywnie i przekazano do recyklingu 85 tys. ton odpadów.
Oczywiście, samo postawienie pojemników nie gwarantuje uzyskania wyników w selektywnej zbiórce. Bez uświadamiania mieszkańców oraz akcji motywujących dzieci i młodzież trudno coś zdziałać. Dlatego uczestnicy Konkursu niejednokrotnie prześcigają się w pomysłach na zorganizowanie ciekawych akcji ekologicznych, które wpłynęłyby na wzrost świadomości mieszkańców oraz lepsze wyniki w zbiórce.
Zebrane ilości surowców pokazują, że z każdym rokiem społeczeństwo coraz bardziej angażuje się w selektywną zbiórkę odpadów, a przedsiębiorstwa i władze samorządowe zachęcają do tego działań przez organizację konkursów, festynów i akcji ekologicznych. W kalendarz imprez na stałe wpisały się już dni recyklingu czy pikniki ekologiczne, które przypominają mieszkańcom o problemie ochrony przyrody. Tego typu akcje przynoszą wymierne efekty. Przykładowo w 2007 i 2008 r. bardzo dużo mówiło się o problemie zużytego sprzętu i sposobach postępowania z nim, cieszą więc wspomniane wyniki zbiórki e-szrotu w Konkursie – mieszkańcy poważnie podeszli do tematu i wielu z nich, zamiast wyrzucić stary telewizor czy komputer, oddało go do punktu zbiórki.
Pozostaje mieć nadzieję, że w całej Polsce będą rodzić się tak ciekawe inicjatywy ekologiczne jak wśród uczestników Konkursu. Aby przed finałem nie wskazywać faworytów, bardziej interesujące pomysły i ich autorów zaprezentujemy w następnych wydaniach.
A tymczasem chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy angażowali się w działania związane z Konkursem oraz za wszystkie sugestie i uwagi. Z pewnością postaramy się je wykorzystać w przyszłym roku w X, jubileuszowej edycji Konkursu.
27 października br. w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2008odbędzie się finał Konkursu o Pucharu Recyklingu.
Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów