Pozostało już niewiele czasu do kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. W tym roku Bydgoszcz otworzy swoje bramy dla przedstawicieli branży wod-kan w dniach 20-22 maja.

XXII edycja imprezy targowej odbędzie się, podobnie jak w latach ubiegłych, na obszarze Centrum Wystawienniczo-Targowego w Myślęcinku. Stoiska targowe zajmą powierzchnię 13 tys. m2. Wśród wystawców nie zabraknie gości spoza granic Polski ? swoją wizytę w Bydgoszczy zapowiedziało ponad 50 firm zagranicznych. Swój przyjazd na Targi WOD-KAN 2014 zadeklarowało również 43 debiutantów.

Na zwiedzających czekają jak zwykle ciekawe wydarzenie towarzyszące oraz bogata oferta produktowa. Ci, którzy przyjeżdżają do Bydgoszczy w poszukiwaniu nowinek technicznych i innowacyjnych rozwiązań, nie będą zawiedzeni.

Co nowego?

Nowy produkt zaprezentuje m.in. firma CES. Będzie to osuszacz/schładzacz, znajdujący zastosowanie tam, gdzie montowane są agregaty kogeneracyjne spalające biogaz, a zadaniem urządzenia jest ochrona modułu kogeneracyjnego przed agresywnym działaniem związków chemicznych zawartych w biogazie. Rozwiązanie to raptownie obniża temperaturę przepływającego przez nie biogazu, co powoduje skroplenie pary wodnej. Kondensat jest w ten sposób oddzielany od biogazu i usuwany poprzez syfon. Po ponownym podniesieniu temperatury w rekuperatorze (wymiennik gaz/gaz) uzyskuje się biogaz o bardzo niskiej wilgotności względnej, a zatem paliwo o znacznie lepszej jakości. Wykorzystanie systemu osuszania gazu może znacznie wydłużyć żywotność modułów kogeneracyjnych oraz zredukować koszty serwisu.

Ciekawe rozwiązania będzie można zobaczyć także na stoisku Proffico. Firma oferuje m.in. paczkowarki wody pitnej typu Aquapack. Urządzenie to pozwala na paczkowanie wody pitnej w jednolitrowe woreczki i jej bezpośrednią dystrybucję do klientów w sytuacjach awaryjnych z pominięciem dotychczasowych beczkowozów. Paczkowarki charakteryzują się wydajnością ponad 2000 woreczków na godzinę, co zapewnia właściwą czystość bakteriologiczną wody bez pogorszenia jej walorów smakowych. Innym rozwiązaniem proponowanym przez firmę są obrotowe prasy tłokowe Bucher, przeznaczone do wysoko efektywnego odwadniania komunalnych osadów ściekowych. Tłokowe prasy Bucher produkowane są od 1965 r., a liczba obiektów, w których zostały zainstalowane, przekracza na świecie ponad 2500.

Dynamik Filtr zaprezentuje w tym roku wielofunkcyjny filtr pionowy ciśnieniowy DF FPW. Jest to urządzenie służące do filtracji pospiesznej. Unikalna konstrukcja, dzieląca filtr na dwie niezależne komory usytuowane równolegle względem siebie, umożliwia prowadzenie dwustopniowej filtracji w jednym urządzeniu. Zastępując konwencjonalne rozwiązania innowacyjnymi filtrami dwustopniowymi typu FPW, zyskuje się znaczne zmniejszenie wymiarów całej instalacji technologicznej oraz upraszcza się system rurociągów i ogranicza ilość koniecznej armatury. Na stoisku firmy Dynamik Filtr można będzie zobaczyć również sitopiaskownik Autosep DF Multi SB/SP/KP ze zintegrowaną z komorą piaskownika płuczką piasku, stanowiący innowacyjne rozwiązanie na rynku urządzeń służących do mechanicznego oczyszczania ścieków.

Firma Equipo zadebiutuje wśród wystawców targów WOD-KAN, pokazując produkt, który dedykowany jest dla branży wodno-ściekowej. Mowa o membranach GORE?Cover niemieckiego dostawcy ? GORE. Jest to innowacyjny system, służący do uzyskiwania wysokiej jakości kompostu z osadów (6-8 tyg.) lub do higienizacji i stabilizacji osadów ściekowych (4-5 tyg.). Podstawa systemu to membrana, która charakteryzuje się przepuszczalnością powietrza ? tzw. oddychalnością, odpornością na przenikanie wody, substancji chemicznych oraz na rozerwanie. Zaletami systemu są niskie koszty eksploatacyjne, w tym małe zużycie energii. Największą korzyścią zastosowania produktu GORE?Cover jest bezpieczeństwo emisyjne ? użycie opisanego systemu pozwala na zatrzymanie do 97% związków odorowych.

Wachlarz produktów firmy Lifton Polska poszerzył się o piłę do cięcia rur z liną diamentową o napędzie hydraulicznym DW Guillotine. Dzięki unikalnej konstrukcji, w której zastosowano linę diamentową jako narzędzie tnące, sprawdza się tam, gdzie inne piły nie spełniają swojej funkcji. Szeroki zakres pracy pozwala przecinać rury o średnicach od 100 do 400 mm. Zalety tego rozwiązania to łatwa obsługa, mniejsze zmęczenie oraz wysoki stopień bezpieczeństwa operatora, mniejszy wykop niż przy użyciu tradycyjnych pił, czyste i proste cięcie, a także krótki czas cięcia rury. Piła nadaje się do cięcia rur z różnych materiałów, w tym stali, PVC oraz żeliwa sferoidalnego.

Na stoisku firmy Nixon zwiedzający będą mogli zapoznać się z nowymi antyodorowymi filtrami katalitycznymi (KAT). Są to niezawodne specjalistyczne urządzenia, będące najlepszym rozwiązaniem problemu odorów kanalizacyjnych, z jakimi coraz częściej borykają się zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. Filtry stworzono do neutralizacji odorów kanalizacyjnych o bardzo dużym stężeniu siarkowodoru i amoniaku. Charakteryzują się wysoką skutecznością oraz długim czasem działania dzięki zastosowaniu unikatowego rozwiązania, polegającego na dwuetapowej filtracji gazów w procesie katalizy.

Firma Pewag przedstawi łańcuchy Pewag PCWI do zawieszania pomp zanurzeniowych. Wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków wykonane są ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej. Ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca nad studnią, albo brak urządzeń dźwigowych o możliwości wysokiego podnoszenia, pompy zatapialne w celu ich serwisowania wyciągane są za pomocą zawiesi Pewag PCWI. Zastosowanie szerokich ogniw w zawiesiach umożliwia sprawne i bezpieczne etapowe podnoszenie oraz opuszczanie pomp zanurzeniowych.

Targowa ekspozycja firmy Waterpoint poszerzyła się o zawór płuczący z programatorem. Układ automatycznego sterowania został stworzony w celu zapewnienia dystrybuowanej wodzie odpowiedniej jakości pod względem biologicznym oraz bakteryjnym. Ponadto pozwala na utrzymanie dobrego stanu infrastruktury przesyłowej pod względem technicznym. Prowadzi to do wyeliminowania kosztownej, wielogodzinnej obsługi przez ekipy serwisowe (koszty pracy, przejazdów, paliwa, logistyki, duże ilości wody zużywanej do tego celu). Zawór płuczący można zaprogramować tak, aby działał zgodnie z harmonogramem przypisanym dla danego dnia tygodnia.

Nowoczesne technologie na usługach wod-kan

Wśród bogatej oferty wystawców nie zabraknie nowinek technologicznych. Na targach pojawią się m.in. trzy premierowe zaawansowane technicznie wodomierze, a także system przedpłatowy czy pakiet informatyczny zarządzania infrastrukturą wod-kan.

Na stoisku firmy Apator Powogaz będzie można zapoznać się z systemem przedpłatowym do wodomierzy, bazującym na nowoczesnym sposobie doładowań. Technologia oparta na wykorzystaniu sześciocyfrowych kodów przedpłatowych pozwala administratorowi na osiągnięcie niemal 100% ściągalności należnych opłat za dostarczoną wodę. Użytkownik może realizować kolejne doładowania systemu za pomocą SMS lub Internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto system pozwala znacznie ograniczyć koszty i czas potrzebny na odczytywanie wodomierzy, wystawianie rachunków za wodę oraz zarządzanie poborem opłat za wodę.

Firma Kamstrup, wiodący na świecie producent liczników ultradźwiękowych oraz systemów zdalnego odczytu, zaprezentuje na targach swój najnowszy produkt ? system READy. Jest to pierwszy dostępny na rynku system zdalnego, radiowego odczytu wodomierzy na smartfon lub tablet z systemem Android. Wykorzystanie smartfona jako urządzenia odczytowego daje nam dostęp do takich funkcji jak mapy Google z naniesionymi punktami pomiarowymi, przesył danych odczytowych do systemu centralnego bez wracania do siedziby czy odczyt rejestrów wodomierzy za pomocą głowicy bluetooth bezpośrednio u klienta. W porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami system READy oferuje nowe funkcje, powiązane z możliwościami smartfonów i tabletów dostępnych na rynku.

Nowy produkt pojawi się także na stoisku Polskiej Fabryki Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA. Będzie to wodomierz elektroniczny Zuzanna, charakteryzujący się pionierską konstrukcją. Zuzanna to elektroniczny wodomierz wirnikowy, wyposażony w system zdalnego odczytu ? radiowy przekaz danych. Zastosowane rozwiązanie, opatentowane nie tylko w Urzędzie Patentowym RP, ale także w WIPO w Genewie, pozwoliło na osiągnięcie obszaru mierniczego R 500. Jego próg rozruchu to 1 litr na godzinę, który odpowiada niezbyt intensywnemu kropelkowaniu. Takie przepływy praktycznie nie występują w sieci wodociągowej.

Nowinkę technologiczną zaprezentuje również firma Endress+Hauser. Będzie to uniwersalny przetwornik wielokanałowy Liquiline CM44x, służący do pomiarów analitycznych. Urządzenie zyskało rzeszę zwolenników wśród eksploatatorów SUW oraz OŚ dzięki polskiemu interfejsowi obsługi oraz intuicyjnej, niezwykle prostej obsłudze wielu czujników pomiarowych. Możliwość zdalnej konfiguracji za pomocą komputera PC oraz zapis danych i ustawień na karcie SD są dodatkowymi zaletami, sprzyjającymi płynnej komunikacji. Unikatowa technologia Memosens zapewnia bezpieczny pomiar oraz kalibrację czujników poza procesem.

LogicSynergy, wiedząc jak ważny jest dostęp do aktualnych informacji dotyczących infrastruktury sieci, przygotowało pakiet do zarządzania infrastrukturą techniczną ZIT-GIS, który kompleksowo wspomaga pracę przedsiębiorstwa wod-kan. Podstawą pakietu jest system NetGRAF, umożliwiający gromadzenie danych opisowych i technicznych o elementach sieci oraz powiązanych z nimi danych przestrzennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w łatwy sposób prowadzić ewidencje, przygotowywać raporty i planować remonty sieci. System można rozszerzyć o dodatkowe moduły pakietu ZIT-GIS lub moduły ekonomiczne, zyskując pełen techniczno-ekonomiczny obraz stanu sieci.

Firma Sensus wprowadziła na polski rynek statyczne urządzenie iPERL. Umożliwia ono pomiar zużycia wody z bardzo dużą dokładnością, niezależnie od pozycji zabudowy i kierunku przepływu. Produkt posiada stopień ochrony IP 68 oraz klasę temperaturową T50. Urządzenie na bieżąco gromadzi i zdalnie raportuje dane o zużyciu wody (wykrywanie nieszczelności, przepływów wstecznych, ingerencji zewnętrznych, zapowietrzenia instalacji itp.). Wyposażone jest w niskiej mocy zintegrowany moduł radiowy o częstotliwości 868 lub 433 MHz. Podczas odczytu inkasenckiego ?walk-by?/?driver-by? dostarcza informacje bilingowe, przekazuje statusy alarmów oraz dodatkowo umożliwia odpytanie urządzenia w celu pozyskania aż do 2880 szczegółowych danych z rejestracji.

O edukacji i nie tylko

Targi to nie tylko stoiska, to również liczne spotkania, debaty i konferencje poruszające ważne dla branży tematy. Bogaty program konferencyjny tegorocznych targów zainauguruje wydarzenie organizowane przez miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja? oraz portal edukacji ekologicznej Zielonalekcja.pl, zaplanowane na pierwszy dzień targów o godz. 12:30. Będzie to otwarta debata nt. ?Edukacji ekologicznej w branży wod-kan?. Program spotkania przewiduje m.in. wystąpienia przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i realizowanych przez siebie akcjach edukacji ekologicznej. Nie zabraknie również referatów dotyczących finansowania i ekonomicznych aspektów działań edukacyjnych podejmowanych w branży wod-kan. Debatę podsumuje otwarta dyskusja ? wymiana doświadczeń i pomysłów, w której każdy uczestnik będzie mógł zabrać głos.

Tradycyjnie swoją konferencję przygotowała Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?. Tym razem poruszona zostanie problematyka OZE i jej wykorzystanie w sektorze wod-kan. Na spotkanie pn. ?Odnawialne źródła energii ? szansa dla branży?? organizatorzy zapraszają drugiego dnia targów. Swoje prelekcje, prezentacje i wystąpienia przygotowują także wystawcy.

Natomiast w Filharmonii Pomorskiej 20 maja odbędzie się gala wręczenia nagród targowych, którą uświetni recital Jacka Wójcickiego oraz występ gwiazdy niespodzianki. Dzień później wystawcy będą bawić się na wspólnej biesiadzie w stylu greckim, która zostanie zorganizowana w wyjątkowym, malowniczym miejscu, położonym nad brzegiem Brdy.

Organizatorzy jak co roku zapowiadają moc wydarzeń towarzyszących i sporą liczbę wystawców. Jedyne, co nie zależy od nich, to pogoda, która lubi płatać figle targowiczom. Życzymy więc sobie i organizatorom przychylnej aury. Do zobaczenia na targach!

Prowadzisz edukację ekologiczną w swoim przedsiębiorstwie, chcesz zobaczyć, jak robią to inni lub zamierzasz dowiedzieć się, skąd wziąć na to pieniądze? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie możesz przegapić debaty ?Edukacja ekologiczna w branży wod-kan?, która odbędzie się pierwszego dnia targów (20 maja) o godz. 12:30. Bezpłatna rejestracja online na stronie www.zielonalekcja.pl.

Martyna Matuszczak