Finansowanie ekoinnowacji
Recykling ma kluczowe znaczenie w tworzeniu wzorcowego modelu zrównoważonej produkcji i konsumpcji.
Wszelkie rozwiązanie praktyczne stosowane w krajach Unii Europejskiej opierają się o uregulowanie dotyczące m.in. sposobu postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym czy też odpadami z pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Prawidłowy recykling redukuje ilość odpadów przeznaczonych do usunięcia oraz ogranicza zużycie zasobów naturalnych. Obecnie sektor recyklingu osiąga obroty w wysokości 24 mld euro i zatrudnia ok. 500 tys. osób. Branża ta składa się z ponad 60 tys. firm. Unia Europejska ma ok. 50% udziału w światowym przemyśle zagospodarowania odpadów i recyklingu.
Bardzo ważnym zadaniem w kontekście zrównoważonego rozwoju jest wprowadzanie efektywniejszych procesów i technologii recyklingu. Innowacje to obecnie słowo klucz, które ma określać przyszłe inwestycje w szeroko pojętym sektorze ochrony środowiska. Zastosowanie nowych rozwiązań może zapewnić duże oszczędności kosztów, energii i zasobów naturalnych, a tym samym pomóc Unii Europejskiej w uniezależnieniu się od cen surowców. Komisja Europejska przedstawiła plan, w który ma zsynchronizowany sposób integrować wszelkie niezbędne działania, aby sprzyjać innowacyjności nowych produktów i usług w zakresie recyklingu....