Leasing różnego rodzaju dóbr i usług stał się szansą na pozyskanie nowych technologii, których zdobywanie poprzez kredyty czy środki własne przysparzało wiele problemów natury fiskalnej. Dzięki tej nowoczesnej, efektywnej ekonomicznie i niewymagającej angażowania dużych środków własnych formie mogą być również finansowane inwestycje w ochronę środowiska.
Leasing jest drugim po kredytach wykorzystywanym przez MŚP źródłem finansowania inwestycji. Polega on na uzyskaniu prawa do użytkowania określonej rzeczy w zamian za ustalony czynsz (raty leasingowe), bez konieczności jej bezpośredniego zakupu. Przez cały czas trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca, płacąc opłaty leasingowe, wykorzystuje go do swoich celów gospodarczych.
Umowa leasingu zbliżona jest do umowy dzierżawy lub najmu. Różni się ona od nich tym, że przedmiot leasingu najczęściej jest zakupiony specjalnie na potrzeby konkretnego leasingobiorcy, umowa zawarta jest na czas ściśle określony, a płatności z tytułu używania są ustalone specjalnym harmonogramem. Dodatkowo po okresie zakończenia umowy dotychczasowy leasingobiorca może zakupić przedmiot leasingu na szczególnych zasadach, po cenie niższej od rynkowej.
Rynek leasingu w Polsce zaczął rozwijać się dopiero 20 lat temu. Ostatnie dwie dekady to okres jego wzmożonego rozwoju &...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?