Obowiązki gminy

Finansowanie oświetlenia dróg publicznych

Dobitnym dowodem potwierdzającym emocje, jakie generuje kwestia określenia zakresu tytułowego zadania, jest chociażby fakt wydania 31 stycznia br. przez Sąd Najwyższy orzeczenia, w którym stwierdzono, że gminy muszą płacić za oświetlenie każdej bezpłatnej drogi publicznej, jaka znajduje się na ich terenie.

Jak wiadomo, prawodawca obarczył gminy ? via art. 7 ust. 1 pkt 3 in fine ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.) ? sprawami ogniskującymi się wokół ?zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz?. Uszczegółowienie tak ogólnie zakreślonego zadania znajdziemy na kartach Prawa energetycznego (P.e.), gdzie w art. 18 ust. 1 można przeczytać, że do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy:

  1. Planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy,
  2. Planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy,
  3. Finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy (finansowanie oświetlenia to ? w myśl art. 3 pkt 22 P.e. ? finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz kosztów ich budowy i utrzymania),
  4. Planowanie i organizacja działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i prom...