W Sejmie jest już projekt pierwszej, technicznej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poruszamy w nim kilka istotnych kwestii, na które zwracano uwagę od samego początku nowego systemu gospodarki odpadami. Odkąd samorządy zaczęły wdrażać zapisy ustawy, pojawiły się bowiem pierwsze uwagi. I to takie, które nie wymagają debaty politycznej, bowiem mają charakter doprecyzowujący pewne aspekty. Mamy do czynienia z sytuacjami, które mają charakter zero-jedynkowy i które po prostu trzeba poprawić, takimi jak kwestia składania deklaracji czy egzekucji przez urzędy skarbowe należności z tytułu opłat śmieciowych.

Są jednak także zmiany nieco głębsze, zmierzające do zmiany podejścia w kwestii ustalania opłat. Do tej pory podstawowa opłata była za odpady zmieszane, a w przypadku segregowania w ?nagrodę? mieszkaniec miał opłatę obniżoną. Teraz odwracamy sytuację i ustalamy najpierw podstawową opłatę za odpady segregowane, a wyższą stawkę za zmieszane. Uważam, że segregacja powinna być obowiązkowa, tak jak ? w mojej opinii ? mówią już o tym przepisy.

Trzeba rozszerzyć obszar zbiórki

Doprecyzowane zostało pojęcie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). To jeden z podstawowych elementów całego systemu. Bez dobrze zorganizowanych PSZOK-ów nie da się prowadzić sensownej gospodarki odpadami. Nowelizacja wskazuje wprost, że PSZOK m...