Finansowanie projektów energetycznych
Instytucja project finance znajduje znakomite zastosowanie do realizacji inwestycji kapitałochłonnych, długoterminowych i z reguły cechujących się niską rentownością zainwestowanego kapitału. Wykorzystywana jest coraz częściej do finansowania projektów przemysłowych i infrastrukturalnych zarówno w Europie Zachodniej - gdzie stanowi podstawową metodę finansowania właśnie projektów energetycznych (tzw. IPP) - ale i z coraz większym powodzeniem także realizowanych w Polsce.
Przez project finance można rozumieć finansowanie określonego projektu lub korzystania z prawa, eksploatacji złóż naturalnych lub innych dóbr, w taki sposób, że zasadnicza część kosztów jest pokrywana nie w formie kapitałowej lecz zostaje spłacana z przychodów, które zostają wygenerowane z samego projekt1. W ramach project finance środki finansowe (znajdujące się w rękach sektora prywatnego) udostępniane są w celu realizacji konkretnego przedsięwzięcia, w oparciu o założenie że ci, którzy środków tych udzielają, przyjmują na siebie tylko część ryzyka związanego z jego powodzeniem lub niepowodzeniem2.
Podmioty uczestniczące project finance
Centralnym podmiotem struktury project finance jest "spółka celowa". Charakterystycznym dla project finance jest jak najdalej idące "odizolowanie" spółki celowej od ryzyka związanego z powodzeniem lub niepowodzeniem przedsi...