Fitoremediacja i rekultywacja terenów zdegradowanych
Oczyszczanie zdegradowanych miejsc i przywrócenie im wcześniejszych wartości jest możliwe dzięki zastosowaniu roślinności.
Można wyróżnić kilka źródeł zanieczyszczeń powietrza, gleby czy roślin. Jednym z nich są zakłady przemysłowe emitujące pyły zawierające metale ciężkie oraz gazy, takie jak związki siarki, fluoru czy chloru. Innym źródłem jest transport samochodowy, który zanieczyszcza środowisko głównie metalami ciężkimi. Duże zagrożenie stanowi także nieumiejętne stosowanie przez rolników nawozów mineralnych i środków chemicznych (herbicydów, pestycydów czy retardantów). Poważne zmiany chemiczne i biologiczne w środowisku glebowym powoduje również przemysł wydobywczy, który w wyniku eksploatacji trwale oddziałuje na rzeźbę terenu.
Bolączki przydrożnych nasadzeń
Transport samochodowy generuje nie tylko spaliny, ale również pyły, oleje, benzynę i smary. Drzewa i krzewy rosnące w pobliżu tras komunikacyjnych są pewnego rodzaju barierą dla zanieczyszczeń ? oczyszczają powietrze z pyłów i spalin, tłumią hałas oraz często stanowią schronienie lub spiżarnię dla ptactwa. Stopień wchłaniania zanieczyszczeń oraz odporności na nie zależy głównie od gatunku (drzewa liściaste są bardziej odporne niż iglaste), a także od części rośliny. Niektóre gatunki roślin bardzo skutecznie zatrzymują na swoich liściach pyły zawierające związki metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, miedź, chrom czy nikiel.
...