Przydomowa oczyszczalnia jest postrzegana jako urządzenie hydrotechniczne umożliwiające redukcję stężeń zanieczyszczeń w doprowadzanych z gospodarstwa domowego ściekach bytowo-gospodarczych. Oczyszczone ścieki, odpowiadające stosownym normującym je przepisom, uznaje się za bezpieczne środowiskowo. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, jest objęta zawartymi w Ramowej Dyrektywie Wodnej wymogami.

 
 Regiony wiejskie charakteryzują się dużym rozproszeniem, uniemożliwiającym ekonomiczne realizowanie celów poprawy stanu środowiska. Transformacja legislacyjna diametralnie zmienia utrwalone nawyki w wielu grupach społeczeństwa, jednocześnie RDW wymusza nowe ekologiczne widzenie świata i wyznacza poziomy dopuszczalnego zagrożenia (nierozłącznego z ludzką ekspansją) dla środowiska naturalnego. Nowe przepisy, obejmujące w Polsce gospodarkę wodno-ściekową od 2015 r., wyznaczają rygorystyczne dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń (dla wielu technologii już osiągalne)1-5.
Nowe rozwiązania i technologie w ochronie środowiska, a więc i w gospodarce wodno-ściekowej są komercjalizowane bardzo powoli, dlatego ważne jest mówienie o tym już dzisiaj. Ochrona środowiska naturalnego to inwestycja w przyszłe pokolenia. Z tego względu tak istotne są dziś mądre decyzje, zapobiegające biodegradacji tego co najcenniejsze w naturze – przyrody. Istnieje jednak również w określonych środowiskach przekonanie, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?