Magdalena Tomżyńska

Wygląd drzewa zależy od cech genetycznych i warunków wzrostu. Tylko mając odpowiednią wiedzę o roślinach, możemy dobrze zaplanować prawidłowy dobór gatunków drzew. Decyzje podjęte na etapie projektowania zdeterminują wygląd naszych miast na wiele lat. Musimy pamiętać, że źle dobrane drzewa, gdy urosną, mogą kolidować z układem komunikacyjnym, instalacjami czy budynkami i zamiast ozdabiać, będą przeszkadzać mieszkańcom.

Wymiana nieodpowiednio dobranych drzew w mieście jest bardzo drogim i skomplikowanym zadaniem, chociażby ze względu na częste protesty mieszkańców stających w obronie roślin. Dlatego znajomość cech plastycznych i warunków wzrostu oraz zasad pielęgnacji drzew jest niezbędna dla każdego, kto zajmuje się pracami związanymi z zielenią w mieście [Rys. 1. Drzewa przyuliczne].

Wymagania stawiane drzewom w mieście

Kształt i wielkość korony decydują o przydatności drzewa na terenie miejskim. Musimy zawsze pamiętać, że „forma wynika z funkcji”. Dobierając właściwy pokrój drzewa do funkcji, jaką w mieście ma spełniać, w znaczny sposób ograniczamy koszty jego pielęgnacji (możemy uniknąć konieczności corocznego przycinania) (rys. 1.).


Cechy plastyczne drzew

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?