Bodziec do zwiększenia wykorzystania instalacji OZE w firmach, m.in. dzięki umożliwieniu zużycia energii na własne potrzeby oraz odsprzedaży jej nadwyżki po cenie rynkowej z ubiegłego kwartału na rynku hurtowym zapewniła Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, znowelizowana 20 czerwca 2016 r.

W ten sposób przedsiębiorstwo (firma lub gospodarstwo), które dzięki inwestycji w instalację OZE może zużywać wytwarzaną energię elektryczną w znacznym stopniu (lub wyłącznie) na własne potrzeby, zmniejszając istotnie koszt jej zakupu, staje się w praktyce prosumentem biznesowym, zwanym inaczej w szerszym ujęciu przemysłowym autoproducentem energii z OZE (definicje wprowadzone przez Instytut Energetyki Odnawialnej). Dzięki temu przedsiębiorstwo, wykorzystując OZE, podobnie jak prosument indywidualny (osoba fizyczna lub tzw. ułomna osoba prawna, np. stowarzyszenie lub szkoła), może częściowo uwolnić się od ponoszenia wysokich kosztów utrzymania systemu energetycznego i uniezależnić od związanego z tym ryzyka cenowego zakupu energii.

Korzystna autoprodukcja?

Koszty energii rosną, zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm z różnych branż produkcyjnych i usługowych, przeważnie korzystających z taryf energii elektrycznej z grup C i B, dlatego inwestycje w instalacje OZE, zwłaszcza fotowoltaiczne, przy założeniu uzyskania przez firmę wysokiego współczynnika autokonsumpcji, okazały się ...