Rekuperacja energii hamowania kojarzy się zwykle z pojazdami hybrydowymi, ale jest to również możliwe w samochodach elektrycznych i hybrydowych.

Auta hybrydowe podczas hamowania zamiast tracić energię, potrafią przechwycić znaczną jej część, zmagazynować w akumulatorach i wykorzystać później podczas przyspieszania pojazdu. W samochodach spalinowych odzyskiwanie energii może budzić pewne zdziwienie, ale w praktyce napęd spalinowy nie stanowi żadnego ograniczenia.

Czym jest energia hamowania?

Ruch samochodu jest związany z jego energią kinetyczną. Żeby zwiększyć prędkość jazdy, trzeba nadać pojazdowi większą energię. Takie właśnie zadanie ma silnik (niezależnie od jego rodzaju). Żeby zmniejszyć prędkość jazdy samochodu, należy odebrać od niego część energii kinetycznej. Do tego służą między innymi hamulce, które przetwarzają energię kinetyczną ruchu pojazdu na energię cieplną, oddawaną ostatecznie do otoczenia. Energia hamowania, to ta część energii kinetycznej, którą należy odebrać od pojazdu w celu zmniejszenia jego prędkości. W przypadku hamowania prowadzącego do zatrzymania samochodu, energią hamowania jest cała energia kinetyczna pojazdu, jaką miał on przed rozpoczęciem procesu hamowania. Hamulce przetwarzają energię kinetyczną na energię cieplną (oddawaną do otoczenia), ale istnieje możliwość bardziej racjonalnego wykorzystania energii hamowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przetworzenie jej na...