Fotowoltaika: doświadczenia z aukcji OZE
Dotychczas głównym motorem rozwoju fotowoltaiki w Polsce był sektor prosumencki. Jednak w najbliższych latach fotowoltaika ma szanse wyjść z niszy, a nawet być wiodącą technologią OZE.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) oszacował moc zainstalowaną w systemach fotowoltaicznych (PV) w 2016 roku na ok. 200 MW, przy bardzo wysokim tempie wzrostu ? o 100% w stosunku do 2016 roku1. Dużą część stanowiły mikroinstalacje, zwiększyła się też liczba małych instalacji autoproducenckich. Wzrost mocy farm fotowoltaicznych w 2016 roku był umiarkowany i stanowił ok. 10% całego przyrostu mocy. Rok 2016 był przełomowy dla systemu wsparcia energii elektrycznej z OZE, gdyż osłabiono uchwalony w 2015 roku system wsparcia dla prosumentów, zamknięta została możliwość wspierania nowych inwestycji w systemie świadectw pochodzenia, a otwarta możliwość uzyskania wsparcia w nowym systemie aukcyjnym.
Już po wynikach pilotażowych aukcji na przełomie lat 2016/2017 widać, że system aukcyjny najlepiej służy technologii fotowoltaicznej, która dojrzała do odegrania znacznie większej niż dotychczas roli w OZE i w polskiej energetyce. W ramach pilotażu zakontraktowano energię z ok. 400 MW projektów PV, z których cześć już pracuje, a gros zostanie przyłączone do sieci do końca 2019 roku. W opinii Instytutu Energetyki Odnawialnej w latach 2017-2018 fotowoltaika wyjdzie z niszy i już do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy za...