Dotychczas recykling kojarzył się głównie z odzyskiwaniem surowców wtórnych. Zwłaszcza po wprowadzeniu w Polsce selektywnej zbiórki odpadów większość osób jest świadoma konieczności rozdzielenia szkła, plastiku, papieru i metalu od odpadów bytowych. Czy jednak możliwe jest osiągnięcie stanu ?zero waste? nie tylko przez jednostki, lecz również w skali ? przez osiedla czy miasta?

Jedną z metod osiągnięcia tego stanu jest wyeliminowanie części odpadów organicznych, które zazwyczaj lądują we wspólnym kontenerze razem z odpadami nienadającymi się do odzysku. Odzyskiwanie maksymalnej ilości surowców w każdej ze skali dotychczas nie było kojarzone z odpadami organicznymi. Najczęściej stanowiły one najbardziej uciążliwy fragment produkowanych przez nas odpadów ? brudzą, gniją i trzeba je jak najczęściej usuwać. Jednak ostatnimi czasy podejście do odpadów organicznych, głównie roślinnych, bardzo się zmienia. Przecież odpady te to też surowiec ? w sytuacji, gdy w miejskich ogrodach jest deficyt gleby. Łatwe do przetworzenia, mogą szybko stać się składnikiem użyźniającym ziemię ? najszybciej i najprościej biodegradowalnym.

Zagospodarować potencjał

Kompostowanie to metoda przekształcania odpadów organicznych, polegająca na rozkładzie przez organizmy żywe ? bakterie, grzyby i owady. W wyniku zachodzących procesów tlenowych, przy odpowiednich parametrach temperatury i wilgotności substancje organiczne są rozkładane do az...