Prezentowane poniżej zestawienie fundacji, centrów, stowarzyszeń itp. to zaledwie, jak zresztą można się domyślić, kropla w morzu potrzeb. Spośród gąszczu podmiotów znalezionych w zasobach informacyjnych naszej redakcji czy zasobach internetowych staraliśmy się wybrać tylko te, których działalność skupia się na propagowaniu selektywnej zbiórki odpadów oraz edukacji w zakresie odzysku i recyklingu. I tu również wydaje się nam, że nie do końca sprostaliśmy temu zadaniu. Niestety, wiele podmiotów nie odpowiedziało na wysłane przez nas ankiety: na 181 wysłanych e-maili odpowiedziało 44, 22 tylko odczytało wiadomość, a z 27 adresów dostaliśmy zwroty. O istnieniu wielu stowarzyszeń i fundacji po prostu nie wiemy, a w opracowaniach nie udało nam się, jak do tej pory, odnaleźć rzetelnego zestawienia. Tym bardziej jednak temat wydał się nam intrygujący.
Jeden z pytanych polecił nam korzystanie ze strony http://bazy.ngo.pl, gdyż wątpił w sens tworzenia kilkunastu konkurencyjnych list organizacji. Uważał ponadto, że organizacje nie odpowiadają na ankiety, ponieważ tygodniowo otrzymują ich kilka. Były też e-maile z gratulacjami, popierające naszą inicjatywę. Otrzymaliśmy informacje polecające różne strony internetowe: na temat ekologii, społeczeństwa i cywilizacji (www.zieloni.w.pl), zawierające białostockie i podlaskie lokalne informacje oraz wiadomości o ekodziałalności (www.zieloni-bialystok.w.pl) czy krótki i zwięzły przewodnik po ekologii, ochronie środowiska i przyrodzie (www.abc-ekologii.w.pl).
Liczymy na to, że poniższe zestawienie będzie pomocne przynajmniej dla tych, którzy szukają informacji na temat ośrodków edukacji w zakresie zagospodarowania odpadami. Mamy też nadzieję, że rozdzwonią się telefony do naszej redakcji od rozeźlonych prezesów tych organizacji, które nie znalazły się w zestawieniu, dzięki czemu kolejne opracowania będą pełniejsze.

RAPORT (PDF)