Zielona technologia to połączenie nauki i praktyki, które jest przyjazne środowisku oraz służy zachowaniu naturalnych zasobów, a także ograniczeniu negatywnych skutków działalności człowieka.

Pojęcie tzw. zielonych technologii funkcjonuje dość krótko. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat ewoluowało zarówno praktyczne, jak i teoretyczne znaczenie tego określenia. Bardzo dużą rolę w rozwoju zielonych technologii odgrywa działalność Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przyjęta w czerwcu 2009 r. deklaracja OECD odnośnie zielonego wzrostu (ang. green growth) jako główne wyzwanie najbliższych lat wskazuje wyjście z kryzysu oraz konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju pod względem ekologicznym i społecznym, akcentując, że pojęcia ?wzrost? i ?zielony? nie tylko nie wykluczają się, ale powinny się uzupełniać. W dokumencie podkreślono także potrzebę podejmowania działań na rzecz zielonych inwestycji oraz racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, w szczególności inwestowania w infrastrukturę i nowe technologie, które będą kluczowymi elementami niskowęglowego wzrostu gospodarczego.

Definicja zielonych technologii określa, że muszą być one przyjazne dla środowiska, a ponadto opracowano je i wykorzystano w taki sposób, iż nie degradują otoczenia i sprzyjają oszczędzaniu zasobów naturalnych planety.

Zidentyfikowany wstępnie przez Organizację ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zestaw polityk oraz inst...