Koła zębate w wisiorku lub spinkach do mankietów. Dlaczego nie?

Coraz więcej osób wybiera produkty z recyklingu, nie tylko ze względu na chęć posiadania niepowtarzalnych rzeczy, ale przede wszystkim po to, by wyrazić swoją troskę o środowisko.

Zużyte mechanizmy zegarków, niepozorne śrubki i nakrętki, elementy różnych maszyn czy łożyska kulkowe w pracowni Wioli Kurtok ? twórczyni marki Fanny&Franz ? przeistaczają się w niewielkie arcydzieła.

Misterna robota

Każdy projekt zaskakuje koncepcją doboru elementów oraz precyzją wykonania. ? To przedmiot jest dla mnie inspiracją, dlatego nieustannie przeczesuję targi staroci oraz sklepy dla branży budowlanej czy elektrycznej. Uwielbiam łączyć stare, pozornie bezużyteczne przedmioty z jakimś nieoczywistym artefaktem i nadawać im nowe funkcje oraz formę. W swojej pracy lubię też urok manufaktury ? nie mam szans na stworzenie dwóch identycznych przedmiotów, mimo iż niektóre wydają się podobne ? wyjaśnia projektantka.

Upcyklingową biżuterię pierwsi docenili organizatorzy INDUSTRIADY ? Święta Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego i wybrali ją jako gadżet promujący to wydarzenie. ? Spędziłam kilka miesięcy na poszukiwaniu inspiracji oraz materiałów i całkowicie poświęciłam się temu zajęciu. Zauroczyły mnie wówczas szczególnie mechanizmy zegarkowe i tak już pozostało ? opowiada W. Kurtok.

Ukłon w stronę techniki można zauważyć we wszystkich pracach. Niektóre przypominają uporządkowany i gotowy do działania mechanizm tajemniczej maszyny, w innych zostały wyeksponowane tylko pojedyncze, wybrane elementy całych przedmiotów.

Na industrialny charakter wskazuje także nazwa biżuterii, nawiązująca do historii Katowic, a dokładnie do nazwy połączonych w jeden kompleks hut cynku Fanny oraz Franz. Obecnie na ich terenie mieści się hala widowiskowo-sportowa Spodek.

Różnorodność produktów

Część ozdób jest wykonana tylko i wyłącznie z zużytych przedmiotów, do innych projektantka wykorzystuje kryształki Swarovskiego lub żywicę, w której zatapia poszczególne elementy, by nadać im jeszcze bardziej dekoracyjny charakter. W ofercie znajduje się zarówno biżuteria dla kobiet ? pierścionki, bransoletki, wisiorki, kolczyki czy broszki, jak i dla mężczyzn ? spinki do mankietów lub krawata.

Projektantka stworzyła także swego rodzaju ?reinkarnatorium?, w którym pamiątki związane z bliskimi osobami, miejscami czy ważnymi chwilami w życiu otrzymują nową formę oraz funkcję, a w przygotowaniu koncepcji na twórcze przetwarzanie przedmiotów uczestniczą ich właściciele. ? Jestem otwarta na sugestie i pomysły. Zdarza się, że kontaktują się ze mną osoby, które mają już swoją wizję lub podają tylko temat pracy. Wtedy dopasowuję daną rzecz do konkretnej osoby i przyznam, że ta forma tworzenia jest mi szczególnie bliska ? dodaje projektantka.

 

Opracowała Katarzyna Gorwa