Funkcjonalno-strukturalny model systemu bezpieczeństwa
Państwo ma do spełnienia wiele misji. Jedna z nich wiąże się z doskonaleniem jakości życia. Nie da się jej oderwać od spraw zapewnienia bezpieczeństwa, bowiem jest ono jedną z podstawowych potrzeb ludzi i ma zapewnić niezakłócony rozwój i pomyślność człowieka, grupy ludzi, społeczności lokalnych, społeczeństw, państw, regionów i wreszcie ludzkości.
Rys. 1. Funkcjonalno-strukturalny model systemu bezpieczeństwa
Na rys. 1 przedstawiono schemat funkcjonalno-strukturalnego modelu systemu bezpieczeństwa i zaprezentowano miejsce poszczególnych elementów tego systemu. Nie odzwierciedla on jednak ich hierarchii w systemie zarządzania. Na każdym poziomie funkcjonowania administracji publicznej powtarza się cyklicznie pięć podpoziomów: misja, polityka, cele, sposoby, techniki i metody. Każdy z nich jest podporządkowany hierarchicznie wyższemu szczeblowi zarządzania bezpieczeństwem. I tak np. polityka bezpieczeństwa lokalnego, chociaż w dużej mierze niezależna, musi być zgodna z polityką bezpieczeństwa państwa.
W zależności od skali, doktryn politycznych, uwarunkowań historycznych i świadomości społecznej zarówno struktury, jak i narzędzia kreowania bezpieczeństwa są różne. Warto ...