Funkcjonowanie instalacji w dwóch systemach wsparcia
Warunkiem koniecznym i wystarczającym do objęcia elektrowni wiatrowej wsparciem w formie świadectw pochodzenia jest wytworzenie przez nią energii elektrycznej przed 1 stycznia 2016 r.
Sama ustawa o odnawialnych źródłach energii (u.o.z.e.) nie przewiduje żadnych dodatkowych warunków, takich jak formalne zakończenie inwestycji przez uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej czy też potwierdzenie wyprodukowania energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii przez wydanie świadectw pochodzenia (ŚP). Brakuje też postanowień dotyczących jakichkolwiek wymogów natury technicznej co do wielkości tej produkcji, stopnia wykorzystania lub ilości urządzeń stanowiących daną instalację OZE.
Inwestorzy prowadzą zaawansowane prace przygotowawcze w celu budowy infrastruktury niezbędnej do uruchomienia siłowni wiatrowych potrzebnych do wytwarzania energii elektrycznej z wiatru.
W trakcie prac budowlanych doszło do zmiany regulacji prawnej związanej
ze statusem instalacji zaliczanych do OZE. W szczególności zmieniono dotychczasowy system wsparcia energii elektrycznej uzyskiwanej przez elektrownie wiatrowe. Nowy system wsparcia będzie stosowany w przypadku nowych instalacji, oddanych do eksploatacji po 1 stycznia 2016 r. Jednakże ustawodawca, ustanawiając swego rodzaju przepisy intertemporalne, przewidział możliwość pozostania w ?starym systemie wsparcia? rozpoczętych już inwestycji w f...