Współspalanie biomasy z węglem ma znaczny wpływ na parametry użytkowe oraz powierzchnie ogrzewalne instalacji kotłowej.

Można wprawdzie twierdzić, iż opisane zachwianie dynamiki spalania równoważone jest przez obniżenie emisji szkodliwych tlenków siarki oraz azotu, jednak rodzi się pytanie, w jaki sposób określić, do kiedy proces współspalania przynosi jeszcze korzyści?

Zazwyczaj jednym z największych problemów jest utrzymanie na odpowiednim poziomie sprawności instalacji kotłowej. To bardzo istotny parametr, gdyż ma bezpośrednie przełożenie na wydajność procesu spalania, a zatem na bilans zysków i strat zakładu energetycznego.

Sprawność instalacji ? parametry

Istotny wpływ na pogarszanie sprawności ma strata niedopału. Będące konsekwencją niecałkowitego spalania zjawisko, prowadzi do kumulowania się cząstek palnych w popiele lotnym. Jest to przyczynkiem do szeregu negatywnych zdarzeń. Pogorszone wykorzystanie paliwa i unoszenie palnych składników wraz ze spalinami w kierunku ciągu spalinowego, zazwyczaj skutkują stratami cieplnymi oraz zagrożeniem degradacji rejonów ogrzewalnych. Należy dodać, iż strata niedopału wpływa na wzrost wartości parametru nadmiaru powietrza, determinującego spadek sprawności. Konsekwencją tego jest zazwyczaj pogłębiające się obniżanie temperatury procesu spalania. Również temperatura płomienia ma wpływ na wydajność, a paliwa charakteryzujące się wysoką wilgotnością prz...