Przez wiele lat nie przywiązywano specjalnej wagi do dbałości o sieć kanalizacji deszczowej ze względu na brak regulacji prawnej w tym zakresie. Wody opadowe nie były traktowane jako ściek wymagający szczególnego oczyszczania.

Ustawa Prawo ochrony środowiska wprowadzona w 2001 r. stała się podstawą do stawiania wymagań odnośnie szeroko pojętej ochrony środowiska. Akty wykonawcze zdefiniowały warunki korzystania ze środowiska i określiły stawki opłat, które należy uiszczać z tytułu wprowadzania zanieczyszczeń do środowiska, w tym również dla wód opadowych. Wymagania w zakresie jakości ścieków deszczowych odprowadzanych do odbiorników i kolejne regulacje prawne narzuciły konieczność podczyszczania wód deszczowych, co z kolei wiąże się z budową urządzeń podczyszczających i innych obiektów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie całego systemu kanalizacji deszczowej. Podjęcie działań inwestycyjnych wymaga posiadania odpowiednich środków do ich realizacji. Jednostki organizacyjne zarządzające systemem sieci kanalizacji deszczowej powinny zatem podjąć kroki zmierzające do wprowadzenia opłat za ścieki deszczowe w celu obciążenia kosztami eksploatacyjnymi, inwestycyjnymi itp. użytkowników sieci kanalizacyjnej. W kilku miastach w Polsce system naliczania opłat został już wprowadzony.

Kto zarządza?
Na terenie Poznania funkcjonuje mieszany układ kanalizacji. W centrum miasta znajduje się kanalizacja ogólnospławna, natomiast na pozostałym terenie ...