Gaz łupkowy: skutki prawne zaleceń Komisji Europejskiej
Po ponad dwuletnim okresie prac i analiz dotyczących problematyki ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska, powiązanej z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów niekonwencjonalnych w państwach członkowskich UE, 22 stycznia 2014 r. Komisja Europejska opublikowała zalecenie w tej sprawie.
Wskazano w nim podstawowe zasady rozpoznawania i wydobywania węglowodorów z zastosowaniem intensywnego szczelinowania hydraulicznego1. W ramach tych działań przeprowadzono przede wszystkim konsultacje społeczne2 na poziomie europejskim, a także zakończono odpowiednie prace w Parlamencie Europejskim i Radzie.
Czym są zalecenia?
Na początku należy stwierdzić, jaka jest istota prawna zaleceń jako źródeł prawa Unii Europejskiej. Wydawane są one na podstawie art. 292 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej3 i zasadniczo stanowią jeden z niewiążących aktów prawa pochodnego, które może wydawać bezpośrednio Komisja Europejska. Biorąc pod uwagę ich niewiążący charakter, brakuje sankcji, które spowodowałyby, że państwa członkowskie zobowiążą się do wypełnienia zaleceń. Należy jednak wskazać na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, głoszące, że zalecenia powinny być brane pod uwagę np. w procesie orzekania przez sądy krajowe, w szczególności, gdy zalecenia te dotyczą wyjaśniania postanowień prawa wewnętrznego lub uzupełniają wiążące postanowienia prawa Unii Europejskiej. Stanowi...