Najnowsze doświadczenie gospodarki odpadami w Polsce pokazują, iż składowiska odpadów mogą być wydajnym źródłem odnawialnej energii. Dobrym przykładem tego wciąż nowego kierunku w gospodarce odpadami jest międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „MASTER” z Tychów.

1 marca br. spółka „MASTER” uruchomiła instalację odgazowania składowiska, która pozwala odzyskiwać gaz w nim powstający, a następnie przetwarzać go w agregacie kogeneracyjnym na odnawialną energię elektryczną oraz odnawialną energię cieplną, które później spółka dostarcza do sieci energetycznej Vattenfall oraz miejskiej sieci ciepłowniczej PEC. Jest to jednocześnie jeden z nielicznych w Polsce przykładów pełnego wykorzystania potencjału energetycznego biogazu, polegającego na całkowitym zagospodarowaniu zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, wytworzonych w skojarzeniu. Szacuje się, iż rocznie wyprodukowanych zostanie ok. 2000 MWh zielonej energii elektrycznej i 7000 GJ/rok zielonej energii cieplnej.
Inwestycja objęła budowę 29 studni odgazowujących, stację przygotowania biogazu wraz z modułem ssąco-pompującycm, agregat kogeneracyjny, stację transformatorową 0,4/21kV o...