Siatki komórkowe, zwane również przez producentów geosiatkami, globkratami lub geokratami są produktami XXI w. Właściwości, łączenie ich z włókninami, tkaninami i geomembranami dają niezliczone możliwości wykorzystania ich m.in. w drogownictwie, hydrotechnice, budownictwie komunalnym i ochronie wybrzeża.
Mają postać elastycznych taśm (pasków) o szerokości 5 do 300 mm i grubości 1-5 mm. Paski połączone są między sobą w ten sposób, że w pozycji rozłożonej układ złączonych taśm utworzy formę elastycznej struktury typu „plaster miodu” o jednakowej wielkości oczek, a w pozycji złożonej sekcję warstw nałożonych na siebie taśm. W praktyce stosowane są siatki z polietylenu małej i dużej gęstości (LDPE, HDPE), odporne na gnicie, korozję, działanie kwasów i zasad, solanki, a jednocześnie nie będące szkodliwe dla środowiska.
Przetestowana receptura
W Instytucie Chemii Przemysłowej (IChP) opracowano nowy materiał do otrzymywania geosiatek, oparty na surowcach wtórnych. W grupie tej znalazły się odpady gumowe z opon samochodowych o ziarnie <1,6 mm (20-50% wag.), aglomeraty z poliolefin, szczególnie z polietylenu małej gęstości (50-80% wag.) oraz ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?