W taki właśnie sposób należy podchodzić do tematu gospodarki osadowej w Polsce. Zarówno globalnie, podpatrując trendy i najnowsze technologie stosowane na świecie (np. technologię odzysku fosforu ze spalania osadów ściekowych), jak i lokalnie, mając na uwadze problemy wszystkich oczyszczalni ścieków ? tych dużych oraz mniejszych. Bardzo istotne w kwestii wyrównania szans dla tych drugich jest wprowadzenie regionalizacji gospodarki osadowej. Potrzebę stworzenia programów regionalnych wyraził m.in. prezes Tadeusz Rzepecki, prezes IGWP: ? Dla tych wielu oczyszczalni, które nie posiadają dzisiaj instalacji utylizacji osadów ściekowych, musimy doprowadzić do wprowadzenia programów regionalnych. Wiele małych oczyszczalni zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie udźwignąć kosztów programów osadowych.

Te i inne zagadnienia omówiono podczas konferencji ?Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych?, zorganizowanej przez firmę Abrys. Jej siódma odsłona miała miejsce w Toruniu, w dniach 23-25 września br. Jednym z najistotniejszych punktów programu spotkania było wystąpienie profesora Januarego Bienia (PCz), który pochylił się nad kwestią wprowadzenia Krajowego planu gospodarki osadami ściekowymi (KPGOŚ). Podkreślił on rolę i potrzebę realizacji takiego planu: ? Jest to niezbędne do opracowania, obok już istniejących dokumentów strategicznych, takich jak Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) czy Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK). Pierwsza edycja KPGOŚ powinna rozpocząć się jak najszybciej i mieć szeroki zakres. Do tego niezbędne jest jednak swego rodzaju umocowanie prawne.

Na konferencji nie zabrakło również reprezentantów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy chętnie dzielili się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami z eksploatacji instalacji suszenia i spalania osadów ściekowych. Jak wynika z prezentacji, zdobyte doświadczenia eksploatacyjne pozwoliły na dobre poznanie instalacji, które działają coraz efektywniej. Z drugiej strony nie brakuje w Polsce takich, które nie wymagają optymalizacji. Uczestnikom konferencji umożliwiono również poznanie wybranych przykładów eksploatacyjnych, prezentowanych podczas wykładów. Zorganizowano wyjazd techniczny, podczas którego przybliżano różne technologie suszenia i termicznej utylizacji osadów ściekowych w trzech różnych obiektach. Pierwszym punktem zwiedzania była suszarnia osadów, pracująca w Oczyszczalni Ścieków ?Centralna? w Toruniu. Następnie goście odwiedzili spalarnię, znajdującą się na terenie Oczyszczalni Ścieków ?Fordon? w Bydgoszczy. Zwieńczenie wycieczki stanowiła Oczyszczalni Ścieków ?Kapuściska? w Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje instalacja wykorzystująca metodę termicznej hydrolizy osadów CAMBI.

Martyna Matuszczak