Gmina gminie nierówna: jak PSZOK PSZOK-owi
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1 lipca 2011 r., która zainicjowała tzw. rewolucję śmieciową, nałożyła na gminy szereg obowiązków.
Jednym z najistotniejszych jest wymóg selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obejmującego co najmniej papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe.
Specyfika gminy
Obecnie obowiązująca ustawa charakteryzuje się względnie dużą elastycznością umożliwiającą poszczególnym gminom tworzenie ?autorskich? systemów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, uwzględniających m.in. ich powierzchnię, ilość mieszkańców, gęstość zaludnienia, charakter zabudowy, istniejącą sieć drogową czy sąsiedztwo z innymi gminami. Należy bowiem pamiętać, iż ustawodawca, reaktywując w 1990 r. samorząd terytorialny, zdecydował się na wprowadzenie jednolitego charakteru gmin, nie dokonując ich formalnego podziału na różne kategorie. Poza nielicznymi wyjątkami gmin, które posiadają szczególny status (miasto stołeczne Warszawa, gminy uzdrowiskowe, w pewnym sensie miasta na prawach powiatu), pozostałe pod względem prawnym charakteryzują się jednakową strukturą i ilością zadań. Jednocześnie, jak wynika z raportu ?Ocena sytuacji samorządów lokalnych?, opublikowanego w 2013 r. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, spośród 2479 gmin w Polsce (włączni...