Do stolicy woj. świętokrzyskiego, gościnnych Kielc, w dniach 14-16 września 2011 r. tłumnie zjechali prelegenci i goście V Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych”. Uroczystego otwarcia konferencji dokonała prezes organizatora – spółki Abrys – Magdalena Dutka, która powitała gości honorowych oraz podziękowała za przybycie i zainteresowanie wydarzeniem.
Opiekunem naukowym tego spotkania, odbywającego się w ramach cyklu konferencji związanych z gospodarką wodno-ściekową, był dr inż. Tadeusz Pająk, Eur Ing. Według niego suszenie osadów ściekowych rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, czego mogłaby pozazdrościć niejedna pokrewna branża, np. zagospodarowania odpadów komunalnych. Konferencję podzielono na pięć bloków tematycznych, w których dyskutowano o aspektach technologicznych, prawnych i środowiskowych zagospodarowania osadów ściekowych. Niezwykle interesującą część konferencji stanowiła prezentacja tej tematyki na przykładzie właśnie uruchamianych bądź już istniejących instalacji suszenia i spalania osadów. Pojawiły się prezentacje opisujące doświadczenia kieleckie, krakowskie, poznańskie, nie zabrakło przedstawicieli PWiK z Olsztyna i Włocławka. W ramach jednej z sesji kontynuowano temat, który pojawił się już w latach minionych – odnawialne źródła energii w odniesieniu do osadów ściekowych i ich współspalania. Zauważalny był międzynarodowy charakter konferencji, który ujawnił się w prezentacjach doświadczeń związanych z zagospodarowaniem osadów ściekowych w Niemczech, Szwecji czy Holandii. Po dwóch dniach konferencji, wypełnionych referatami i gorącymi dyskusjami, uczestników zaproszono na kolację oraz do zwiedzania jaskini „Raj” i osady słowiańskiej. Nie zabrakło chętnych do udziału w zawodach strzelania z łuku czy rzutu oszczepem.
Organizator zadbał nie tylko o zapewnienie uczestnikom możliwości wysłuchania interesujących wystąpień, pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń podczas wysłuchiwania wykładów i dyskusję w sali konferencyjnej, ale też o pełny atrakcji sposób spędzania wolnego czasu. Całość konferencji zwieńczył wyjazd techniczny do Oczyszczalni Ścieków Sitkówka Nowiny i zwiedzanie Instalacji Termicznego Unieszkodliwiania Osadów Ściekowych, pracującej w oparciu o technologię spalania na złożu fluidalnym i dwustopniowe oczyszczanie gazów spalinowych metodą suchą, który znakomicie zilustrował tematykę spotkania.
Anna Lembicz