Gorączka prac legislacyjnych
Jakby na przekór kanikule w Sejmie, Senacie i w administracji centralnej pełną parą idą prace legislacyjne dotyczące niezwykle istotnych dla sektora komunalnego przepisów. Wydaje się, że tak kompleksowych nowelizacji nie podejmowano od 2000 r., kiedy to przygotowywano reformę prawa „ekologicznego” i odpadowego, dostosowującą polską legislację do unijnej.
Izba opiniuje te projekty, a jej przedstawiciele uczestniczą w konferencjach uzgodnieniowych oraz posiedzeniach komisji sejmowych i senackich. Obszerne stanowiska PIGO i związane z tym analizy prawne publikowane są na stronach internetowych organizacji, a ponieważ debaty na ten temat często goszczą także na łamach „Przeglądu Komunalnego”, warto także w tym miejscu, chociażby pokrótce, omówić aktualne projekty ważniejszych ustaw i rozporządzeń.
Z pewnością warto na wstępie przynajmniej wspomnieć o przygotowywanym przez Ministerstwo Środowiska projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Oprócz niezwykle kontrowersyjnej propozycji, dotyczącej tworzenia obligatoryjnych związków międzygminnych dla zarządzania gospodarką odpadami na obszarach zamieszkałych przez co najmniej 150 tys. mieszkańców, zawiera on także ...