W gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce od kilku lat dokonuje się wiele zmian prawnych i organizacyjnych, mających na celu wprowadzenie efektywnie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami, w tym zwiększania poziomów odzysku i recyklingu.

Zmiany te obejmują zarówno aspekty ekonomiczne, jak i uwarunkowania środowiskowe oraz społeczne. W dokumentach strategicznych, dotyczących funduszy strukturalnych, wspiera się często rozwiązania przyczyniające się do wdrożenia ekoefektywnych i kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz likwidacji zagrożeń, wynikających ze składowania odpadów. Obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw1 nałożyła na gminy konieczność podjęcia szeregu uchwał, ale i opracowania spójnego systemu gospodarki odpadami.

Sprawnie działający system jest więc aktualnie jednym z najistotniejszych wyzwań administracji samorządowej. Jego wdrażanie wiąże się z koniecznością spełniania wymagań zarówno ochrony środowiska (jakościowych), jak i prawnych (ilościowych), stąd nadal najważniejszym problemem czekającym na rozwiązanie jest maksymalna redukcja ilości wytwarzanych odpadów, likwidacja składowisk niespełniających wymogów prawnych, a także zwiększenie skali segregacji i recyklingu odpadów surowcowych, takich jak papier, tworzywa sztuczne, metal i szkło oraz odpady biodegradowalne. Wynika to zarówno z uregulowań krajowych,...