Szwajcaria jest państwem federacyjnym, złożonym z 23 kantonów (krajów związkowych). Usuwanie odpadów należy do kompetencji gmin. Musi być ono zgodne z prawodawstwem kantonalnym i federalnym, choć swoboda decyzji jest duża. Władze federalne bądź kantonalne mogą również zobowiązać producentów i handlowców do rozwiązania określonych problemów dotyczących odpadów.

Ustawa dotycząca prawa ochrony środowiska obowiązuje w Szwajcarii od 1983 r [Fot.: Szwajcarzy uważają, że gospodarka odpadami nie powinna być wspierana subwencjami, a wszystko co można odzyskać, jeśli tylko będzie to uzasadnione ekonomicznie i ekologicznie, powinno być przetwarzane].
Po raz ostatni znowelizowana została w 1997 roku i zawiera 4 główne zasady obowiązujące w ochronie środowiska. Zanieczyszczający płaci to zasada określająca, że sprawca zanieczyszczenia ponosi koszty unikania powstawania odpadów, ich zagospodarowania i usuwania. Zasada wczesnego zapobiegania wprowadza obowiązek możliwie szybkiego ograniczania wpływu szkodliwych substancji na otoczenie i ludzi. Zwalczanie u źródła to reguła mająca doprowadzić do ograniczania powstjawania odpadów, zarówno w aspekcie jakościowym (trucizny), jak i ilościowym. Ostatnia, czwarta zasada - najbardziej sensownego rozwiązania stwierdza, iż przetwarzanie odpadów ma sens tylko wtedy, gdy jest opłacalne ekonomic...