Zanieczyszczenia pochodzące z hodowli i produkcji zwierzęcej są poważnym źródłem zagrożeń środowiska na terenach wiejskich. Na około 2 mln polskich gospodarstw, zaledwie 10% posiada obiekty przystosowane do przechowywania gnojówki, obornika i kiszonek. Rocznie, w wyniku produkcji zwierzęcej, powstaje ponad 140 mln ton odchodów. Zawarty w nich ładunek azotu i fosforu liczy się w setkach tysięcy ton. Przenikające do gleby i cieków wodnych w pobliżu gospodarstw rolnych szkodliwe substancje powodują skażenia wód powierzchniowych.

Pomoc rolnikom w likwidowaniu skutków powstałych zagrożeń oraz ich mobilizowanie do zmiany praktyk rolniczych na przyjazne środowisku, jest celem pilotażowego projektu "Ochrona środowiska na terenach wiejskich", nadzorowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [Fot.: Celem projektu jest pomoc rolnikom w likwidowaniu zagrożeń dla środowiska, powstałych przy przechowywaniu nawozów odzwierzęcych].
Jego realizacja jest efektem porozumień zawartych z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Bank Światowy udzielił Narodowemu Funduszowi w styczniu 2000 roku komercyjnego kredytu w wysokości 1,25 mln USD i 1,1 mln euro na częściowe sfinansowanie projektu. Kredyt spłacany będzie przez Narodowy Fundusz w ratach, po 5-letnim okresie karencji, od czerwca 2005 do grudnia 2014 roku. ...