Malejące ilości odpadów przekazywanych do składowania, coraz większy odzysk i inwestycje w nowe zakłady przetwarzania odpadów ? na Warmii i Mazurach ochronaśrodowiskaprzebiega zgodnie z przyjętymi założeniami.

Województwo warmińsko-mazurskie, które położone jest w północno-wschodniej części kraju, zamieszkuje ok. 1,5 mln osób, co stanowi 4% ludności kraju. Urozmaicona rzeźba terenu, liczne jeziora, zwarte kompleksy leśne oraz różnorodność biologiczna środowiska przyrodniczego stanowią o międzynarodowej randze prawie połowy obszaru województwa? aż 44,7% powierzchni Warmii i Mazur to tereny przyrodniczo cenne i objęte różnorodnymi formami ochrony.W obrębie województwa znajduje się osiem parków krajobrazowych, 111 rezerwatów przyrody, 71 obszarów chronionego krajobrazu, 13 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, 111 użytków ekologicznych i jedno stanowisko dokumentacyjne (według danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie). Lasy stanowią 31% powierzchni Warmii i Mazur, a łączna powierzchnia ok. 3 tys. jezior stanowi 5% obszaru województwa.

Plan i cele

To właśnie powyższe aspekty przyrodniczo-krajobrazowe stanowią jeden z głównych powodów, dla którego samorząd województwa warmińsko-mazurskiego starannie kształtuje gospodarkę odpadami w regionie Warmii i Mazur. Realizując zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zarząd województwa podjął działania zmierzające do stworzenia kompleks...