W Szczecinie zadania własne gminy w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, a także składowisk odpadów i unieszkodliwiania odpadów komunalnych zostały powierzone Zakładowi Usług Komunalnych (ZUK). Zakład, wypełniając swoje statutowe cele, jest jednym z elementów gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Do ważnych zadań związanych z gospodarką odpadami należy zaliczyć rozwiązywanie problemu odpadów niebezpiecznych.

Na terenie Szczecina prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów niebezpiecznych (wydzielonych ze strumienia odpadów komunalnych), takich jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, świetlówki, przeterminowane lekarstwa i zużyte opony, przepracowane oleje silnikowe, opakowania po środkach ochrony roślin i chemikaliach. Zbiórka prowadzona jest w oparciu o pięć specjalnie, a w tym celu utworzonych punktów, nazwanych w szczecińskim systemie „punktami zbiórki odpadów problemowych”. Pierwsze dwa powstały w 1999 r., a w 2003 r. system rozbudowano o kolejne trzy punkty. W miejscach tych mieszkańcy Szczecina mogą oddać nieodpłatnie odpady niebezpieczne, wyodrębnione ze strumienia odpadów komunalnych. Dodatkowo selektywnie zbierane odpady niebezpieczne pozostawiać można w lokalnych punktach w miejscach publicznych, takich jak np. apteki (w przypadku przeterminowanych leków) czy szkoły i sklepy ze sprzętem elektrycznym (w przypadku zużytych baterii).
Punkty zbiórki odpadów problemowych zlokalizowane są w różnych częściach miasta, aby zapewnić do nich dostęp jak największej liczbie mieszkańców. Obecnie znaleźć je można na ulicach Duńskiej, Dworskiej (plac Słowińców), Firlika, Gdańskiej oraz Helskiej.
Zakład Usług Komunalnych administruje punktami od 2008 r. i planuje systematyczną rozbudowę systemu. W 2010 r. ma zostać utworzony punkt zbiórki odpadów problemowych przy ulicy Kołbackiej – Przyszłości.
ZUK realizuje również w imieniu miasta program pn. „Szczecin bez azbestu”, który stanowi III etap „Ramowego programu likwidacji azbestu z zabudowy miejskiej Szczecina”. W  pierwszym etapie programu dokonano inwentaryzacji materiałów azbestowych na terenie gminy miasto Szczecin, odnotowując ponad 2 tys. ton wyrobów zawierających azbest w postaci różnego rodzaju materiałów budowlanych, przede wszystkim płyt dachowych i izolacyjnych. W II etapie opracowano program dla miasta Szczecin pt. „Szczecin bez azbestu”.
Początkowo zakładano, że w ciągu pięciu lat od wdrożenia programu z obszaru miasta zostaną usunięte wszystkie wyroby i odpady zawierające azbest. Dlatego program miał być realizowany w latach 2005-2009. Z uwagi na rosnące zainteresowanie przedłużono go do 2032 r. W jego ramach dofinansowano też ze środków publicznych odbiór i unieszkodliwianie materiałów zawierających azbest od szczecinian. W tym czasie wpłynęły do ZUK 283 wnioski, a 258 spośród nich zrealizowano. Dzięki temu z terenu miasta usunięto 954 tony (prawie 50% całości) odpadów budowlanych zawierających ten rakotwórczy materiał.
Obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, rozszerzono program o kolejne zadanie finansowane ze środków publicznych, a mianowicie demontaż materiałów azbestowych.
 
 
Edward Maliszewski,
Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie