Gospodarowanie przestrzenią gminy
Najnowszy raport NIK-u, dotyczący systemu gospodarowania przestrzenią gminy jako dobrem publicznym, uwzględniający wyniki kontroli przeprowadzonych w ostatnich sześciu latach w 250 gminach, jednoznacznie wskazuje, że przestrzeń naszego kraju jest wadliwie zarządzana, a istniejący chaos pogarsza jakość życia.
Skutkami tej sytuacji są m.in. niekontrolowana urbanizacja, lokalizowanie inwestycji na obszarach zagrożonych powodzią, brak pełnej ochrony zasobów przyrodniczych, a także niszczenie ładu przestrzennego i niska ocena atrakcyjności polskich miast dla inwestorów.
Chaos przestrzenny
Polityka przestrzenna, będąca jednym z elementów polityki lokalnej gminy, regulowana jest nie tylko przez ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. DzU z 2016 r. poz. 778, z późn. zm.), ale także przez co najmniej 70 innych aktów prawnych (ustawy z różnych dziedzin oraz tzw. specustawy regulujące procesy inwestycyjne w poszczególnych sektorach). Znacznie utrudnia to racjonalne gospodarowanie przestrzenią.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem określającym w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania przestrzeni gminy. W praktyce nie jest jednak obecnie instrumentem kształtowania polityki przestrzennej na terenie gminy. Wyznaczone w tym dokumencie kierunki i z...