Zgodnie z ustawą Prawo wodne, a także z ustawami o samorządzie gminnym i ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zaopatrzenie ludności w wodę i odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy.
W myśl tych przepisów gminy odpowiadają za wyposażenie aglomeracji w zbiorcze systemy kanalizacyjne, wodociągowe i oczyszczalnie ścieków o odpowiednim stopniu oczyszczania.
Największy postęp w rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej miał miejsce w latach 1990-2000. Wydatki majątkowe miast w tej dziedzinie stanowiły wówczas 40% wszystkich inwestycji. Obecnie są na drugim miejscu i wynoszą ok. 20%. Proces budowy i modernizacji trwa. Pieniądze się kończą.
Według danych Ministerstwa Finansów na 2414 istniejących gmin, zadłużonych w 2010 r. było 2246. Spośród 65 miast na prawach powiatów, zadłużonych było 64. Na 314 powiatów, 310 było zadłużonych, a na 16 województw, długi miało 15. Deficyt samorządów szacowany jest na poziomie 1,3-1,6% PKB. Resort finansów chce ten deficyt ograniczyć w bieżącym roku do 0,7%, co oznacza zmniejszenie luki między dochodami samorządów, a ich wydatkami o 11 mld zł.
Plany polskiego rządu są spowodowane oczekiwaniami Komisji Europejskiej. Polska w 2012 r., musi zmniejszyć deficyt sektora wydatków publicznych do 3%. W przeciwnym razie grozi nam utrata...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?