Układając specjalny czarny papier z węglową powłoką w trójkątny kształt i wykorzystując go do pochłaniania i odparowywania wody, opracowali metodę wykorzystywania światła słonecznego do generowania czystej wody z niemal 100-procentową wydajnością.

Tania technologia może zapewnić wodę pitną w regionach, w których zasoby są ograniczone lub tam, gdzie uderzyły klęski żywiołowe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo uruchomili start-up, Sunny Clean Water, by przedstawić wynalazek ludziom, którzy go potrzebują. Dzięki wsparciu programu NSF Small Business Innovation Research firma integruje nowy system parowania z prototypem słonecznego destylatora, oczyszczacza wody zasilanego energią słoneczną. Według szacunków, naukowcy są w stanie wytwarzać dziennie od 10 do 20 l czystej wody.

(www.sciencedaily.com)

Na autopilocie 

Autonomiczne pojazdy obiecują kolejną rewolucję w transporcie publicznym. Powinny znaleźć swoich pierwszych użytkowników na obszarach podmiejskich, które są słabiej obsługiwane przez tradycyjne sieci transportowe. Aby jednak nowe usługi mogły się rozwijać, najpierw należy zidentyfikować potrzeby i motywacje ich przyszłych użytkowników i być w stanie na nie odpowiedzieć, sprostać wielu wyzwaniom technologicznym i regulacyjnym oraz zaprojektować nowe modele biznesowe. Taki jest właśnie cel czteroletniego projektu AVENUE, kierowanego przez Uniwersytet Genewski (UNIGE), o łącznym b...